Awaria samochodu? 3 rzeczy, które musisz zrobić

Awaria samochodu to zawsze stresujące wydarzenie. Nieważne, czy dochodzi do niej przed wyjazdem do pracy czy już na drodze — z reguły rodzi ona sporo problemów i komplikuje plany. Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wystąpi usterka, aby zminimalizować skutki tego zdarzenia i jak najszybciej odzyskać sprawny pojazd.

 

3 rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli wystąpi awaria samochodu

 

Podczas awarii ważne jest zadbanie o kilka aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu, a także jak najszybszego przywrócenia samochodowi pełnej sprawności. Zapoznaj się z trzema zasadami, które są szczególnie ważne w takich chwilach i ułatw sobie ten trudny czas.

 

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu

 

Twój samochód nagle przestał jechać, a znajdujesz się na ruchliwej drodze? Pamiętaj, że taka sytuacja może powodować poważne zagrożenie dla uczestników ruchu, a także dla Ciebie samego. Zjedź lub zepchnij samochód na pobocze lub pas awaryjny i natychmiast włącz światła awaryjne. Załóż kamizelkę odblaskową, która powinna znajdować się w pojeździe.

 

Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości wymaganej przepisami. Będzie on sygnalizował innym kierowcom, że powinni poruszać się ze szczególną ostrożnością. Następnie wezwij pomoc drogową lub skontaktuj się ze swoim TU (towarzystwem ubezpieczeniowym), jeśli w ramach polisy zapewnia pomoc na wypadek takich zdarzeń. Jeżeli będzie konieczne holowanie auta, postępuj zgodnie z instrukcją osób, które przybędą na miejsce.

 

Jeśli awaria sprawiła, że nie możesz odpalić samochodu pod zakładem pracy czy w garażu, nie musisz oczywiście wykonywać powyższych czynności. Twoim zadaniem w takiej sytuacji jest samodzielna próba znalezienia źródła problemu lub od razu wezwanie pomocy.

 

  1. Skorzystaj z podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu samochodu i znajdujących się w nim mechanizmach

 

Społeczeństwo usługowe sprawia, że nie musisz znać się na wszystkim. Kiedy potrzebujesz podłączyć pralkę, wzywasz hydraulika. Gdy coś zepsuje się w samochodzie, dzwonisz do zaufanego mechanika. Zdarzają się jednak sytuacje, w których uzyskanie pomocy jest niemożliwe lub po prostu nieopłacalne.

 

Często do awarii dochodzi z powodu:

 

Znajomość objawów świadczących o powyższych usterkach sprawi, że będziesz wiedział, jak i gdzie szukać pomocy. Pozwoli Ci to również zaoszczędzić, ponieważ sam możesz np. wymienić uszkodzone koło, podłączyć kable rozruchowe do auta czy zadbać o regularne uzupełnianie płynów eksploatacyjnych.

 

  1. Wykup na przyszłość ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb

 

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa. Warto jednak dokupić dodatkowe ubezpieczenia, które pozwolą uniknąć stresu związanego z awariami pojazdu.

 

Często kierowcy wybierają następujące rodzaje polis.

 

Dobre ubezpieczenie, dobrane do indywidualnych potrzeb, trybu jazdy i własnych założeń budżetowych zapewnia komfort psychiczny podczas jazdy. Sprawia także, że w razie awarii możesz liczyć na realne wsparcie ubezpieczyciela czy rekompensatę poniesionych szkód.

 

Samochód zapewnia wygodę, ale kiedy pojawiają się usterki, staje się poważnym problemem. Jeśli będziesz wiedział, jak zachować się podczas awarii i jak zminimalizować związany z nią stres, zdecydowanie łagodniej przejdziesz przez tego rodzaju zdarzenia.

About Author

Exit mobile version