Najlepsze buty dla kierowcy. Jakie obuwie zakładać do prowadzenia samochodu?

Najlepsze buty dla kierowcy. Jakie obuwie zakładać do prowadzenia samochodu?

Osoba prowadząca samochód (lub pojazd) powinna mieć nad nim pełną kontrolę. Musi czuć, z jaką siłą naciska na pedały gazu, hamulca i sprzęgła. Nic nie może przeszkodzić w szybkiej reakcji na nagłą sytuację na drodze. Dobre buty dla kierowcy mają cienką podeszwę i stabilnie przytrzymują stopę. Minimalizują też ryzyko poślizgu – czy to obuwa na pedale, czy też palców lub pięty wewnątrz obuwia.

Czym się powinny charakteryzować buty dla kierowcy?

Wygoda noszenia to jedno z podstawowych kryteriów. Nie sposób wyobrazić sobie wielu godzin w trasie, kiedy coś uciska albo obciera stopę. Obuwie musi też zapewniać odpowiednią swobodę ruchów. Bardzo dobrymi butami dla kierowców będzie obuwie sportowe i mokasyny. Warto zwrócić szczególną uwagę na odmianę tych ostatnich, jaką są buty żeglarskie – komfortowe, a jednocześnie eleganckie.

Eksperci z obuwniczego sklepu internetowego Klasyczne Buty zwracają uwagę na kilka kluczowych cech obuwia. Według nich buty dla kierowcy powinny:

Buty dla kierowcy – propozycje dla panów

W przypadku sporej części typów obuwia męskiego nie ma żadnych przeciwwskazań, by siadać w nich do samochodu. Wyjątkiem są wszelkiego rodzaju klapki oraz sandały – w takich butach kierowca mógłby łatwo stracić nad nimi kontrolę. Paski zahaczające o pedały czy obuwie zsuwające się z nóg rozpraszają, a czasami uniemożliwiają wykonanie właściwego manewru.

Panowie powinni zastanowić się także wtedy, gdy do jazdy wybierają buty trekkingowe, zimowe kozaki oraz buty na koturnach. Nie każdy model posiada podeszwę odpowiednią do kierowania samochodem. Niemal żadnych wątpliwości względem butów dla kierowców nie ma w przypadku:

Buty dla kierowcy – propozycje dla pań

Lista wykluczeń w przypadku obuwia kobiecego jest znacznie dłuższa. Wysokie obcasy – mogą zaczepić o dywanik. Kozaki – mogą utrudniać zginanie nogi w kolanie. Czółenka – zadarty lub wydłużony nosek tylko przeszkadza. Wyliczankę można jeszcze mocno przedłużyć. Spośród licznych rodzajów butów damskich, do jazdy najlepiej nadają się:

Cechy szczególne butów dla kierowców zawodowych

TIR-owcy – i nie tylko oni – spędzają za kierownicą wiele godzin dziennie, a kursy trwają nawet po kilka tygodni. W takich warunkach łatwo zmęczenie i odrętwienie stóp, które z kolei prowadzi do utraty niezbędnego wyczucia. Buty dla kierowców zawodowych mają specjalnie zaprojektowaną konstrukcję, często wykonuje się je z odpowiednio przepuszczalnych i antybakteryjnych materiałów.

Antypoślizgowa podeszwa to niezbędne minimum. W zawodach, gdzie kierowcy łączą jazdę z pracą fizyczną (np. wykładaniem ciężkich towarów), ważna jest obecność metalowego bądź kompozytowego podnoska. Taka wkładka zapewnia dodatkową ochronę na wypadek, gdyby coś masywnego spadło na stopę. Buty dla kierowców zawodowych z wkładką kompozytową są zwykle lżejsze od obuwia roboczego z metalowym podnoskiem.

Buty do jazdy wybieraj odpowiedzialnie!

Na drodze nikt nie jest sam. Jeżeli zależy ci na efektownym obuwiu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać w podróż co najmniej 2 pary. Jedna będzie typowymi butami dla kierowcy, druga – częścią wybranej przez ciebie stylizacji. Sposób ubierania się nigdy nie może całkowicie górować nad podstawowymi kwestiami bezpieczeństwa.

About Author

Exit mobile version