Jak wygląda praca kierowcy tira?

Jak wygląda praca kierowcy tira?

Praca kierowcy tira bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych zawodów. Często wymaga ona bowiem wielu poświęceń i godzin oraz dni spędzonych poza domem z dala od bliskich. Jednak jak naprawdę wygląda praca kierowcy tira?

Jak wygląda praca kierowcy tira?- większość czasu w trasie

Kierowcy tira z pewnością nie maja łatwego zadania, gdyż większość czasu spędzają oni w trasie, a ciężarówka tak naprawdę staje się ich domem. Warto jednak pamiętać, że kierowcy tirów muszą również ściśle przestrzegać norm czasu pracy, a także czasu jazdy, gdyż nawet najmniejsze przekroczenia podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego, mogą zakończyć się nałożeniem na niego pokaźnej karze grzywny. Tak więc praca kierowcy tira przebiega w następujących ramach czasowych:

Jak widać, w pracy kierowcy tira jest zarówno miejsce na odpoczynek, a także na jazdę. Niemniej jednak podczas wykonywania tego zawodu, kierowcy musza zaakceptować fakt, że od tego momentu ich drugim domem na kilka dni lub w niektórych przypadkach nawet na kilka tygodni staje się samochód. To właśnie tam mają ze sobą niezbędne przedmioty do przygotowywania posiłków, a także do zadbania o higienę. Co więcej, pojazdy są wyposażone w łóżka, które stają się dla kierowców jedynym miejscem na odpoczynek, po całym dniu spędzonym za kierownicą. Dobry wypoczynek jest z kolei niezwykle istotny – kierowca tira musi być przez cały czas uważny na trasie. 

Jak wygląda praca kierowcy tira? – załadunki i rozładunki

Praca kierowcy tira coraz częściej nie ogranicza się jedynie do prowadzenia pojazdu. Często do ich obowiązków należy także sprawowanie należytej kontroli zarówno nad załadunkiem, ale także i nad rozładunkiem towarów. To w gestii kierowcy tira jest również odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku. Obejmuje to chociażby założenie pasów i ich zapięcie, a także zamknięcie plandeki pojazdu. W zależności od przewożonych towarów, proces ten może być lżejszy, gdyż niektóre specjalistyczne naczepy wyposażone są w specjalne komputery, a niektóre z nich, szczególnie naczepy starszego typu, wymagają wysiłku i sprawności fizycznej, by można było odpowiednio zabezpieczyć na nich towar. Przy rozładunku zaś kierowca tira musi- o ile wymaga tego naczepa- zdjąć z niej plandekę, a także odpiąć uprzednio założone pasy. Co więcej, przy procesie rozładunku kierowca musi dokładnie obserwować pracę osób z magazynu, czy aby wszystko przebiega zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów.

Jak wygląda praca kierowcy tira?- dokumentacja

Niektórzy pracodawcy również wymagają od kierowców tira, by dbali oni o odpowiednią dokumentację. W związku z tym muszą oni również zająć się wypełnieniem odpowiednich list przewozowych, a także innych, niezbędnych dokumentów. Często przy wjazdach na poszczególne zakłady, kierowcy również muszą wypełnić szereg formularzy odnośnie tego do przewożą i skąd. Nie da się ukryć również, że kierowca musi dbać o wydruki z tachografu, gdzie każde, chociażby minimalne przekroczenie czasu pracy, musi być dokładnie opisane, co pozwoli uniknąć kary w razie kontroli Inspekcji Transportu Drogowego, która często nie wykazuje nawet najmniejszej litości, jeśli chodzi o przekroczone normy czasu pracy jak i jazdy. Jak więc widać, kierowca tira jest bez wątpienia osobą wielozadaniowa, co dodatkowo podwyższa stopień trudności tej pracy i sprawia, że wynagrodzenie kierowców w naszym kraju, powinno być o wiele wyższe, niż jest ono obecnie.

About Author

Exit mobile version