Ustawa o hulajnogach

Ustawa o hulajnogach

Ustaw o hulajnogach reguluje ich status prawny. Przed jej wprowadzeniem nie był on do końca jasny, dlatego wprowadzono nowe przepisy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ustawie o hulajnogach, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Ustawa o hulajnogach zaczęła obowiązywać od 20 maja 2021 roku. Uregulowała ona status prawny hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego. Zmiany te były bardzo ważne, bo do momentu wprowadzenie ustawy istniał problem z interpretacją i karaniem wykroczeń, które popełniano na tych pojazdach. W artykule opiszemy najważniejsze elementy ustawy, aby każdy użytkownik hulajnogi wiedział, jak poruszać się na niej, nie narażając się na mandat!

Ustawa o hulajnogach – co jest zabronione?

Na podstawie ustawy o hulajnogach można stworzyć listę zabronionych działań:

Ustawa o hulajnogach – nakazy

Ustawa narzuca kierującemu pewne zasady, którymi musi się kierować, jeżeli chce uniknąć mandatu. Oto one:

Gdzie można parkować hulajnogę elektryczną?

Ustawa o hulajnogach elektrycznych określa miejsca, gdzie te urządzenia mogą być parkowane. Jeżeli takiego specjalnego miejsca nie ma, to hulajnogę można pozostawić na chodniku tylko przy spełnieniu poniższych warunków:

Jeżeli hulajnoga zostanie pozostawiona w miejscu zabronionym lub będzie utrudniała ruch, to może zostać usunięta na koszt właściciela. O usunięciu hulajnogi elektrycznej zdecyduje policjant lub strażnik miejski.

Obowiązki dla poruszających się hulajnogami elektrycznymi

Ustawa o hulajnogach przewiduje kary za niezgodne z przepisami poruszanie się hulajnogą elektryczną. Oto lista tych kar:

Ustawa o hulajnogach jasno określa, w jaki sposób powinien poruszać się kierujący, by nie został na niego nałożony mandat. Pamiętaj, by poruszając się hulajnogą elektryczną zachować bezpieczeństwo, dzięki czemu nie narazisz siebie oraz innych użytkowników drogi lub chodnika.

About Author

Exit mobile version