Biopaliwo z konopi indyjskich alternatywą dla paliw kopalnych

Czy produkcja biopaliw może być odpowiedzią na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym? Jak powstaje paliwo z konopi i w jaki sektorach można je wykorzystywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Biopaliwa to produkowana z masy roślinnej alternatywa dla powszechnie wykorzystywanych paliw kopalnych. Biopaliwo z konopi jest coraz częściej wspominane jako źródło nowych możliwości energetycznych. Z tego surowca można bowiem wytworzyć ogromne ilości biomasy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Konopie wykorzystywane do produkcji biopaliw

Konopie ciągle jeszcze kojarzą się przede wszystkim z marihuaną. Tymczasem oprócz konopi indyjskich jest również inny gatunek – konopie siewne. Są one nie tylko całkowicie legalne i pozbawione właściwości halucynogennych, lecz także maja bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. 

W kontekście biopaliw również wykorzystywane są wyłącznie konopie siewne. Wszystko ze względu na bardzo dużą ilość produkowanej z nich biomasy. To ona sprawia, że produkcja biopaliwa z konopi jest tak opłacalna. 

W jakich sektorach wykorzystywane są biopaliwa?

Zużycie paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny, ropa czy węgiel jest bardzo wysokie. Dobrze wiemy, że te zasoby kiedyś się skończą, dlatego obecnie w cenie są nowe i bardziej ekologiczne źródła energii. Jak zaznacza lek. med. Magdalena Nita, ekspertka z Centrum Medycyny Konopnej, z konopi siewnych można stworzyć między innymi takie biopaliwa jak biodiesel, bioetanol, czy brykiet. 

Oczywiście nie wszystkie gałęzie przemysłu są dostosowane do korzystania z biopaliw. Prace modernizacyjne ciągle trwają, dlatego możemy liczyć na to, że z czasem ich ilość będzie rosła. Jednak już w tej chwili wiele sektorów jest w stanie bez strat w energii przejść z paliw kopalnych na biopaliwo. Jest ono wykorzystywane między innymi przy ogrzewaniu domów, w przemyśle żywnościowym czy przy zasilaniu niektórych maszyn spalinowych. 

Biopaliwo z konopi a środowisko naturalne

Biopaliwa z konopi wydzielają zdecydowanie mniej dwutlenku węgla niż paliwa kopalne. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście negatywnych zmian klimatycznych i postępującej degradacji środowiska naturalnego, która wiąże się z dużą eksploatacją przemysłu paliwowego. 

Przeczytaj również:  Felgi jako element stylizacji samochodu

Trzeba jednak zaznaczyć, że masowa produkcja biopaliwa z konopi niosłaby za sobą również pewne ryzyko. Przede wszystkim konieczne byłoby miejsce do uprawy konopi, czego ofiarą zapewne padałyby lasy. 

Czy biopaliwo z konopi jest realną alternatywą dla paliw kopalnych?

Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie gałęzie przemysłu są przystosowane do porzucenia paliw kopalnych i pełnego przejścia na biopaliwo. Aby ten stan rzeczy uległ zmianie, potrzeba woli, środków finansowych oraz czasu potrzebnego na modernizację. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że zmiany już się dokonują, a inżynierowie i naukowcy na całym świecie pracują nad tym, aby przystosować coraz więcej sektorów gospodarki do wykorzystywania odnawialnych, ekologicznych źródeł energii.

Biopaliwo produkowane z konopi siewnych ma bardzo duży potencjał. Rośliny te są bardzo efektywne pod względem ilości produkowanej biomasy i doskonale radzą sobie w zastępstwie paliw kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego. 

Jak widać biopaliwo z konopi siewnych może w przyszłości odegrać bardzo dużą rolę w ograniczeniu, a nawet w całkowitym odejściu od paliw kopalnych. Mimo to niesie to za sobą pewne ryzyko, jak na przykład wycinanie lasów pod ewentualne plantacje konopi. Chociaż nie można określić, jak wiele jeszcze przed nami, można śmiało powiedzieć, że biopaliwo z konopi już dzisiaj cechuje się bardzo dużym potencjałem.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Porównywarka ubezpieczeń – jak z niej korzystać?

Next Post

Czy Nissan Qashqai to ideał z segmentu kompaktowych SUV-ów?

Related Posts