Czy można sprawdzić aktualność OC sprawcy wypadku?

Kierowca, który został poszkodowany w kolizji drogowej ma prawo oczekiwać odszkodowania finansowego ze strony sprawcy. Takie zadośćuczynienie pochodzić będzie z opłaconego wcześniej przez sprawcę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak nigdy nie ma pewności, czy dany kierowca posiada aktualną polisę. Okazuje się, że tak naprawdę każdy z nas może to sprawdzić. Sprawdźmy, w jaki sposób.

W jakich sytuacjach można sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?

Sytuacji, w których można sprawdzić stan posiadania polisy OC jest całkiem sporo. Bardzo często tym faktem zainteresowane są osoby, które planują kupić używane auto. Zastanawiają się, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Ma to duże znaczenie, ponieważ pojazd mający opłacone OC, oznacza brak konieczności zakupu polisy nawet przez kilka miesięcy. Jest to dobry sposób na obniżenie kosztów związanych z zakupem używanego pojazdu.

Najczęściej jednak nad tym, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie zastanawiają się osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku drogowym. Kierowcy będący sprawcami wypadku, nie zawsze są skorzy do współpracy. Zdarza się, że nie chcą podać swoich danych, niezbędnych do skorzystania z OC. Przyczyną tego może być brak ważnego ubezpieczenia. Niekiedy nawet kierowcy decydują się na ucieczkę z miejsca zdarzenia. Oczywiście w takiej sytuacji zawsze warto wezwać policję.

Kto posiada informacje o OC?

Jeśli w wyniku wypadku okaże się, że kierowca nie miał polisy, ubezpieczenie poszkodowanemu wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowana procedura niż ubieganie się o standardowe odszkodowanie z OC sprawcy. Szczegółowe informacje na temat OC przekazywane są do wszystkich organów, które mają prawo kontrolować polisę. Informacje o OC znajdują się u policji, w miejscowych wydziałach komunikacji czy w bazie danych Inspekcji Transportu Drogowego. Dane przesyłane są oczywiście również do Funduszu Gwarancyjnego, a także do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Przeczytaj również:  Jak działa ubezpieczenie Mini Casco?

Sposób na sprawdzenie OC

Sprawdzenie aktualności OC danego pojazdu jest wbrew pozorom całkiem prostym zabiegiem. Aby to zrobić, należy znać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajduje się baza OC i AC. Wystarczy wypełnić prosty formularz, w którym należy podać numer rejestracyjny lub numer VIN, a także datę, dla której chcemy sprawdzić polisę oraz w przypadku zdarzenia drogowego – kraj. Po uzupełnieniu wszystkich pól uzyskamy szczegółowe informacje na temat numeru polisy, zakładu odpowiedzialnego za ubezpieczenie, marki i modelu pojazdu, a także adres ubezpieczyciela. Istnieje również możliwość pobrania potwierdzenie w formacie PDF. Może ono przydać się na etapie ubiegania się o odszkodowanie.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
breloczek do kluczy samochodowych z motywem zielonego malucha

Breloki do kluczy dla fanów motoryzacji

Next Post

Dlaczego warto czytać specjalistyczne portale o samochodach?

Related Posts