Dlaczego warto mieć wideorejestrator w samochodzie? W czym może nam pomóc?

wideorejestrator samochodowy

Wielu kierowców z niecierpliwością oczekuje momentu, w którym wideorejestrator w samochodzie stanie się fabrycznym wyposażeniem każdego nowego auta. Nagrania z kamery samochodowej przydają się w wielu sytuacjach. Zobacz, ile daje urządzenie odpowiednio wysokiej jakości!

Na drogach czy parkingach dochodzi do wielu zdarzeń, które oznaczają szkodę dla pokrzywdzonej strony. Uderzenie w prawidłowo zaparkowany pojazd, wymuszenie pierwszeństwa zakończone kolizją czy ucieczka sprawcy z miejsca wypadku to tylko niektóre spośród nich. Zdarzają się też próby wyłudzenia odszkodowania albo nieprawidłowo nałożone mandaty. Dobry wideorejestrator w samochodzie pozwoli ci uniknąć stresu, a także rozmaitych wydatków. Zyskasz konkretny materiał dowodowy w sporach z innymi kierowcami czy policją, a niektórzy ubezpieczyciele zaoferują ci niższe składki na OC.

Wideorejestrator rozwieje wszelkie wątpliwości co do przebiegu zdarzenia drogowego

Po skonfigurowaniu kamera samochodowa umieszczona na przedniej szybie nagrywa wszystko, co dzieje się przed maską samochodu. Niektóre urządzenia wyposażone są w obiektyw o szerszym polu widzenia. Dostępne są też wideorejestratory do samochodów na lusterka wsteczne, a komunikacja bezprzewodowa umożliwia zapisywanie obrazów z małych kamerek przyklejonych do drzwi, zderzaków, lusterek bocznych itd. Na stronie https://www.empik.com/motoryzacja/elektronika-dla-zmotoryzowanych/wideorejestratory,480702,s znajdziesz wiele modeli i przydatnych akcesoriów.

Wideorejestrator w samochodzie powinien nagrywać bez przerwy w trakcie jazdy, a po zderzeniu lub gwałtownym hamowaniu zabezpieczać obraz z ostatnich kilku sekund/minut przed uszkodzeniem lub nadpisaniem. Kolizja po zaparkowaniu, kiedy silnik jest wyłączony, powinna automatycznie aktywować urządzenie. Niektóre modele obsługują polecenia głosowe. Kamera w aucie przydaje się do:

  • identyfikacji sprawcy (po numerach rejestracyjnych, czasami po twarzy);
  • potwierdzenia wersji przedstawianej policji (brak bezstronnych świadków);
  • ochrony przed roszczeniami oszustów i wyłudzaczy odszkodowań;
  • wykazania pomyłki fotoradaru (jeśli sprzęt oferuje odpowiednie opcje)

Aby sąd uznał nagranie z wideorejestratora za wiążący dowód, trzeba spełnić kilka warunków

Najpierw trzeba złożyć wniosek o dołączenie filmu do materiałów sprawy. W takim przypadku sąd często dodatkowo bada jego autentyczność, dlatego lepiej nie montować kluczowych ujęć, tylko udostępnić całe nagranie. Obraz w zbyt niskiej rozdzielczości lub niewyraźny z powodu (pół)mroku również będzie odrzucony. Dlatego warto poszukać wideorejestratora do samochodu z dobrym, szerokokątnym obiektywem w standardzie HD i obsługą HDR.

Przeczytaj również:  Jaki samochód do 30 tysięcy?

Lepiej nie publikować nigdzie w internecie filmiku z zajścia, zanim sprawy nie rozstrzygnie sąd. A jeżeli będziesz świadkiem wypadku drogowego i zarejestrujesz jego przebieg, najpierw przekaż nagranie z wideorejestratora odpowiednim służbom. Upublicznienie zapisu bez ich zgody może zostać uznane za naruszenie praw osób, które zostały uwiecznione na filmie.

Wideorejestrator do samochodu może oferować szereg dodatkowych funkcji

Kamera do auta może być niczym czarna skrzynka w samolocie. Zapisze nie tylko obraz, ale też szereg dodatkowych parametrów – od prędkości po aktualną lokalizację. Wbudowany GPS może dodatkowo automatycznie wezwać pomoc w konkretne miejsce, jeżeli kierowca nie będzie reagować po gwałtownym zatrzymaniu i uderzeniu. Niektóre modele z powodzeniem sprawdzą się do tworzenia filmików podróżniczych oraz zdjęć z pięknymi widokami na trasie. Do tego mogą dojść m.in.:

  • czujniki ciśnienia opon;
  • dyktafon;
  • zapis pokonywanej trasy na mapie;
  • dedykowana aplikacja na smartfon/tablet.

Wideorejestrator w samochodzie zwiększa nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też poziom bezpieczeństwa. Dobrze przemyślany zakup będzie świetną inwestycją.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
jak urządzić garaż

Jak urządzić garaż? Poznaj sprawdzone sposoby!

Next Post

Jak sprawdzić przewidywaną wysokość OC?

Related Posts