Mandatowy armagedon i kamera samochodowa. Dlaczego warto ją mieć?

Zmiany przepisów drogowych przynajmniej w teorii mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Czy w przypadku krajowych rozwiązań tak jest, można by dyskutować. Jedyne co jest pewne, to demolka, jaką nowe mandaty robią w portfelach kierowców. Niestety mandaty te nie zawsze są słusznie wystawione. A dobieganie swoich praw w starciu z całą machiną prawną jest trudne. Wszystko ułatwić może samochodowy wideorejestrator. Jak to działa w praktyce?

Zmiany w przepisach – mandaty wysokie jak nigdy!

W 2022 roku mieliśmy do czynienia z drastycznym podniesieniem kwot mandatów za poszczególne wykroczenia drogowe. Dotyczą one zarówno przekraczania dozwolonej prędkości, jak i nieustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz szeregu innych nieprawidłowych zachowań na drodze. W wielu przypadkach stawka minimalna mandatu to 1500 zł a maksymalna to 3000 zł / 5000 zł.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zostajemy ukarani mandatem niesłusznie. Wtedy niestety słowo policjanta jest tutaj kluczowe i trudno z nim walczyć w sądzie. A to jest kolejna ważna sprawa. Sądy mogą zwiększyć karę grzywny za dane wykroczenia nawet do 30 000 zł. Tym samym, jeśli chcemy walczyć o sprawiedliwość, to musimy mieć niepodważalne dowody swojej niewinności. I właśnie to może zapewnić nam kamera samochodowa. Niestety, ale w obecnych czasach wideorejestrator staje się wyposażeniem, które naprawdę warto mieć w swoim aucie.

Kamera samochodowa – dowód Twojej niewinności

Nowoczesne kamery samochodowe to dyskretne urządzenia, które są zazwyczaj montowane do lusterka wstecznego lub górnej części przedniej szyby auta. Mogą być instalowane także z tyłu oraz w środku samochodu. Dzięki temu zyskujemy kompleksowe nagranie sytuacji drogowej. Przy czym z reguły kamera samochodowa wyposażona jest funkcję nagrywania głosu. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy chcemy rejestrować również przebieg kontroli drogowej.

Jeśli dana sytuacja, w której grozi nam mandat, nie zaistniała z naszej winy lub okoliczności jej towarzyszące, świadczą o naszej niewinności, to zarejestrowanie takiego zdarzenia będzie niepodważalnym dowodem potwierdzającym naszą niewinność. Taką ekstremalną sytuacją może być kolizja sprowokowana niebezpiecznym zachowaniem innego kierowcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Podobnie będzie w sytuacji nagłego wtargnięcia na jezdnię pieszego czy rowerzysty. Posiadając nagranie z kamery samochodowej, będziemy mieć dowód swojej niewinności i unikniemy poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Przeczytaj również:  Recenzje klientów: Najlepsze salony oferujące samochody używane

Na jaką kamerę samochodową postawić?

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju kamery samochodowe, oferowane w dość dużym przedziale cenowym. Dzięki temu niezależnie od budżetu można wyposażyć się w wideorejestrator. Przy czym nawet tańsze kamery są dzisiaj na tyle dobre, że dokładnie rejestrują obraz i często także dźwięk. Dlatego spokojnie można postawić również na te budżetowe modele. Przy czym wybierając kamerę do auta, warto zdecydować się na rozwiązania kompleksowe, czyli zestawy typu kamery dual, które nagrywają to, co dzieje się z tyłu i z przodu auta. W wielu sytuacjach, nie tylko podczas jazdy drogą w godzinach szczytu, możliwość śledzenia tego, co dzieje się za pojazdem może okazać się dużą zaletą.

Na rynku można znaleźć także nawet kamery samochodowe 3w1 – gdzie dodatkową kamerę montujemy w samochodzie. Rozwiązanie jest idealne, gdy zachodzi konieczność obserwowania tego, co dzieje się we wnętrzu samochodu. Jest to przydatne np. gdy w długą trasę zabiera się małe dzieci, które już nie prześpią całej drogi.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Motocykle Benelli – przegląd najciekawszych modeli!

Next Post
breloczek do kluczy samochodowych z motywem zielonego malucha

Breloki do kluczy dla fanów motoryzacji

Related Posts