Jaki motocykl do 125 cm3

Jaki motocykl do 125 cm3? Zobacz czym należy się kierować przy zakupie motocykla 125cm3.
Jaki motocykl do 125 cm3

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących prawa jazdy, posiadacze kategorii b uzyskali prawo do legalnego poruszania się motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3. Dzięki nam dowiecie się, na jakie motocykle o tej pojemności warto zwrócić uwagę.

Jakie są dodatkowe wymagania, by móc się poruszać motocyklem o pojemności 125 cm3?

Warto pamiętać, że pojemność 125 cm3 nie jest jedynym wymogiem dotyczącym motocyklu. Po pierwsze nie wystarczy, że mamy prawo jazdy kategorii b, gdyż aby móc legalnie przemieszczać takim motocyklem musimy prawo jazdy kategorii b posiadać od przynajmniej trzech lat, w przeciwnym razie narażamy się na naprawdę wysoki mandat. Jeżeli zaś chodzi o sam motocykl, to jego moc nie może przekraczać 11Kw/15 km. Jeżeli motocykl ma większą moc, a my nie mamy prawa jazdy kategorii minimum A1, to narażamy się mandat z tytułu poruszania się pojazdem, na który nie mamy uprawnień- a po obecnych zmianach jest on naprawdę duży. Ponadto, jeżeli dojdzie z naszej winy do wypadku ubezpieczyciel, u którego mamy wykupione OC pojazdu ma prawo odmówić wypłaty świadczenia- oznacza to, że wszystkie koszty leczenia ofiar lub na przykład naprawy pojazdu osoby poszkodowanej w wypadku mogą spaść na nas. Trzeba przy tym uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedają motocykle o pojemności na przykład 250 cm3 jako zarejestrowane na 125 cm3. Działanie takie jest nielegalne, a na przysłowiowe oko ciężko jest czasami rozróżnić takie motocykle- tutaj pomóc może dokładne sprawdzenie, z jakim pojazdem mamy do czynienia.

Jakie modele motocykli o pojemności 125 cm3 są godne polecenia?

Obecnie na rynku motocykli o pojemności 125 cm3 prym wiodą motocykle typu chopper oraz ich pochodne takie jak między innymi cruiser, a także szoszowo-turystyczne (oraz ich podklasy takie jak naked bike) niekiedy stylizowane na ścigacze (przy tej mocy oraz pojemności ciężko o prawdziwy ścigacz). Wiele tutaj zależy od zasobności naszego portfela. Godnym polecenia budżetowym chopperem niewątpliwie jest polskiej produkcji Romet soft chopper 2- jest to poprawiona wersja soft choppera, która oferuje moc 8,6 kW, dzięki której możemy osiągnąć prędkość 90 kilometrów na godzinę. Nie jest to co prawda demon prędkości, ale pamiętajmy, że po pierwsze jest to małą pojemność silnika, a po drugie choppery nawet te duże nie są przeznaczone do szybkiej jazdy, a raczej spokojnego, turystycznego wręcz przemieszczania się. Kolejnym plusem jest tutaj niewątpliwie cena oraz duża sieć ASO. Jeżeli chodzi o cenę, to za nowy model z salonu zapłacimy około 7500 tysiąca złotych. Z kolei, jeżeli chodzi o ASO, to Romet posiada sieć aż 461 serwisów, a jeżeli minie nam okres gwarancyjny, i nie będziemy chcieli korzystać z ASO rometa, to nie ma co się oszukiwać- konstrukcje rometa nie są jakieś super skomplikowane, i praktycznie każdy mechanik zajmujący się motocyklami jest stanie sobie z nimi poradzić. Kolejnym godnym polecenia modelem jest tym razem szosowo-turystyczny typu naked bike Yamaha MT 125. Jest to solidny motocykl japońskiej produkcji o mocy 15 km oraz prędkości maksymalnej 110-115 km/h. Jeżeli chodzi o serwis ASO, to nie ma co ukrywać, warsztatów jest znacznie mniej niż w przypadku rometa- jest on oparty głównie o sieć salonów. Niestety, cena nowego motocykla znacząco różni się od rometa, gdyż zaczyna się ona od około 20 tysięcy złotych. Ponadto serwisowanie nie jest takie proste, a i same części nie są tanie. Na plus jednak jest ich wysoka jakość.

Przeczytaj również:  Jak wygodnie przewieźć mały bagaż na motocyklu?

Podsumowanie

Przedstawione modele motocykli o pojemności 125 cm3 na kategorię b prawa jazdy to jedynie ułamek rynku- ich mnogość oraz rozpowszechnienie niewątpliwie świadczy o popularności tego typu motocykli- oferują one nie tylko sprawne przemieszczanie się z punktu a do punktu b, ale również pozwalają na poczucie przyjemności z jazdy motocyklem bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A, co z tym idzie odbycia kursu oraz zdania egzaminu na tą kategorię.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jaki samochód elektryczny wybrać

Jaki samochód elektryczny wybrać

Next Post
Jaka dotacja na warsztat samochodowy?

Jaka dotacja na warsztat samochodowy?

Related Posts
Jak wygodnie przewieźć mały bagaż na motocyklu?

Jak wygodnie przewieźć mały bagaż na motocyklu?

Zmorą prawie każdego motocyklisty jest brak miejsca do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Istnieją jednak pewne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Jakie? Plecak motocyklowy to świetny wybór! Przekonaj się, że dobrej klasy plecak to opcja na wygodne przewożenie małego bagażu na motorze.
Krzysztof
Czytaj Dalej