Jak urządzić garaż? Poznaj sprawdzone sposoby!

jak urządzić garaż

Garaż spełnia w naszym domu wiele funkcji. Parkujemy w nim samochód, przechowujemy różne przedmioty, a nawet prowadzimy domowy warsztat. W takim razie jak urządzić garaż, aby był maksymalnie funkcjonalny?

Wykończenie ścian i podłóg w garażu?

Aby nasz garaż spełniał dobrze swoją rolę musimy pamiętać o odpowiednim wykończeniu. Jednym z najważniejszych elementów wykończenia garażu jest odpowiednia podłoga. Często stosuje się rozwiązanie w postaci płytek gresowych, jednak musimy pamiętać, by spełniały one ważne parametry. Powinny być one:

  • odporne na obciążenia – dotyczy to szczególnie obciążeń punktowych od ciężkich mebli i kół samochodowych. Płytki garażowe powinny mieć więc minimum 7 mm grubości, albo nawet 12 mm, kiedy w garażu parkowane są wyjątkowo ciężkie pojazdy, czy przechowywany jest sprzęt budowlany.
  • mrozoodporne – nawet, jeśli jesteśmy właścicielami ocieplonego garażu, płytki będą narażone na przemarznięcia od podłoża, czy też po otwarciu na dłuższą chwilę bramy garażowej. W miesiącach zimowych z zaparkowanych samochodów spadają na podłogę kawałki lodu i śniegu. Nieodporne na mróz płytki mogą pękać, szczególnie przy wieloletnim użytkowaniu.
  • odporne na ścieranie – jest to ważne ze względu na to, że opony samochodowe przenoszą piasek i żwir w bieżniku. W czasie toczenia może on uszkodzić i porysować powierzchnię płytek. Warto wiedzieć, że odporność na ścieranie jest oznaczana symbolem PEI. Wyjątek stanowi gres techniczny, który ma jednolitą strukturę, dlatego ścieranie jest mniej widoczne.
  • antypoślizgowe – w garażu często gromadzi się woda na kafelkach. Może ona utrudniać opuszczanie samochodu, prace naprawcze, czy nawet poruszanie się po pomieszczeniu. Z tego względu płytki poddaje się rygorystycznym testom, których celem jest sprawdzenie ich właściwości antypoślizgowych. W przypadku garażu zalecamy wybrać modele, które mają parametry R9 albo R10.

W kwestii ścian, sprawa wygląda nieco prościej. Nie powinny się one przesadnie brudzić. Warto je też zabezpieczyć przy pomocy farby mrozoodpornej. Jeśli garaż będzie pełnił też funkcję warsztatu, warto wykończyć rozważyć opcję płytek mrozoodpornych do wysokości przynajmniej 150 cm. Dzięki temu możemy łatwo wyczyścić swoje miejsce pracy. Jeśli nasze ściany i podłogi zostały wykończone, pozostało tylko odpowiedzieć na pytanie jak urządzić garaż.

Przeczytaj również:  Jeansy motocyklowe - design połączony z najwyższym bezpieczeństwem

Jak urządzić garaż? Wydzielenie odpowiedniego miejsca do przechowywania

W garaż możemy pomieścić wiele przedmiotów. Dobrze jest więc dopasować odpowiednie regały — najczęściej stosuje się metalowe lub modułowe. Możemy na nich przechowywać zapasowe koła samochodowe, wyposażenie domu, czy też części eksploatacyjne.

Ściany boczne powinny zapewnić optymalną przestrzeń, by móc komfortowo otwierać drzwi oraz wchodzić i wychodzić z samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na szafek garażowych oraz uchwytów montowanych pod sufitem. Dzięki temu wykorzystamy maksymalnie dostępną przestrzeń i zapewnimy sobie swobodę ruchu. Ponadto w szafkach możemy przechowywać też konfitury oraz żywność zamkniętą hermetycznie.

Wolne miejsce zalecamy przeznaczyć na wyposażenie ogrodowe. Przyda się też hak garażowy, czy uchwyty rowerowe.

Więcej przydatnych informacji tutaj: https://magazynremont.pl/garaz-z-plyt-betonowych

Jak urządzić garaż? Przydatne narzędzia

Nawet jeśli nasz domowy garaż nie będzie pełnił roli warsztatu, warto mieć w nim podstawowe narzędzia. Jakie jest najczęstsze wyposażenie garażu?

  • wiertarko-wkrętarka
  • szlifierka kątowa pomocna w pracach wykończeniowych
  • kompresor do czyszczenia i malowania
  • podnośnik żaba albo lewarek pomocny przy wymianie kół
  • oleje i płyny eksploatacyjne do auta,
  • zapasowy kanister na benzynę (do auta lub kosiarki)

Warto trzymać wszystko w porządku, dlatego tak istotne są dobre regały modułowe lub metalowe. Dobrym pomysłem je zamocowanie je na stałe do ścian. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalne bezpieczeństwo. Szczególnie, jeśli chcemy przechowywać ciężkie, niewymiarowe przedmioty. Najcięższe elementy trzymajmy zawsze na dole, by nie spadły z wysokości.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
pocenie kierownica

Pocenie się za kierownicą? Sprawdź, jak temu zapobiec!

Next Post
wideorejestrator samochodowy

Dlaczego warto mieć wideorejestrator w samochodzie? W czym może nam pomóc?

Related Posts