Pocenie się za kierownicą? Sprawdź, jak temu zapobiec!

pocenie kierownica

Wśród niedogodności, na które często skarżą się kierowcy, jest nadmierne pocenie się ciała podczas prowadzenia auta. Problem nasila się zwłaszcza latem, kiedy temperatury sięgają zenitu. Czy da się temu w jakikolwiek sposób zapobiec? Podpowiadamy!

Niektórzy kierowcy tak bardzo skupiają się na prowadzeniu samochodu, że powoduje to u nich nadmierne pocenie się. Jest to czynność wymagająca maksymalnej koncentracji zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba odnaleźć się w intensywnym ruchu ulicznym. Ubranie klejące się do pleców, mokre dłonie – to najmniej przyjemne aspekty zasiadania za kierownicą. Można to jednak opanować za pomocą kilku sprawdzonych sposobów.

Co powoduje pocenie się za kierownicą?

Pocenie się może być reakcją stresową. Występuje na przykład u niedoświadczonych kierowców, które dopiero uczą się prowadzić, a także osób po różnego rodzaju traumach drogowych. Nadmierne wydzielanie potu może być również objawem strachu przed jazdą samochodem. To jednak ekstremalny przykład, a zazwyczaj powodem jest po prostu wysoka temperatura oraz zaduch panujący w kabinie. Trudno się nie spocić, gdy słońce praży przez przednią szybę, a auto nie ma klimatyzacji. Wtedy można sięgnąć po sprawdzone sposoby i kosmetyki takie jak antyperspirant

Dlaczego w ogóle się pocimy?

Jeżeli nie mówimy o przypadłości, jaką jest nadmierna potliwość, wydzielanie potu stanowi naturalny mechanizm organizmu człowieka. Dzięki pracy gruczołów potowych, które są sterowane przez układ nerwowy, ciało utrzymywane jest w optymalnej temperaturze. Kiedy wzrasta (na przykład na skutek upału, choroby bądź intensywnego treningu), pocenie staje się bardziej intensywne, co chroni organizm przed przegrzaniem. Jego skutki, takie jak udar cieplny, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Z poceniem się lepiej nie walczyć, ale zawsze można spróbować zniwelować jego nieprzyjemne efekty.

Skuteczna ochrona przed potem – na to warto postawić

Czy istnieje skuteczna ochrona przed potem? Jak wspominaliśmy, jest to naturalne zjawisko niezwykle pożyteczne dla organizmu, dlatego jego całkowite wyeliminowanie byłoby niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Poza tym wydaje się niemożliwe. Warto jednak zabezpieczyć się przed tymi nieprzyjemnymi i krępującymi skutkami, jak nieestetyczne plamy pod pachami czy nieprzyjemny zapach.

Przeczytaj również:  Kierowca na wesele. Poznaj koszty wynajmu samochodu na wesele

Przede wszystkim należy dbać o codzienną higienę. Mycie ciała, stosowanie antyperspirantów oraz regularne pranie ubrań zapobiegają powstawaniu potowego odoru, który jest dokuczliwy zwłaszcza latem. Można go wyczuć w dużych skupiskach ludzi – na przykład w komunikacji miejskiej. O zapachu współpasażerów wracających do domu po ośmiogodzinnym dniu pracy krążą legendy. Nie każde biuro ma klimatyzację, więc trzeba znaleźć metodę, by lepiej znieść gorący dzień. Najlepiej postawić na ubrania z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać. W ten sam sposób można przygotować się do jazdy autem. Zamiast syntetycznych koszul lub bluzek o wiele lepiej sprawdzą się lniane lub bawełniane.

Kierowcy mogą postawić także na gadżety, które ułatwią prowadzenie samochodu nawet w gorący dzień. Jednym z nich osłona na kierownicę, zapewniająca pewniejszy chwyt. Dzięki temu spocone ręce nie będą się ślizgać, co może utrudniać wykonywanie manewrów. Można również kupić matę antypotową – takie akcesoria są dostępne w wersji mini (np. do fotelika dziecięcego), ale też maxi (do pełnowymiarowego fotela samochodowego).

Antyperspirant a dezodorant – czy są równie skuteczne wobec pocenia?

Osoby, dla których pocenie się nie stanowi problemu medycznego, nie muszą sięgać po apteczne preparaty. Wystarczy wizyta w drogerii, gdzie na półkach znajduje się szeroki wybór kosmetyków. Trzeba podjąć decyzję. Antyperspirant czy dezodorant? A może nie stanowi to różnicy?

Zawarte w antyperspirancie substancje zwężają gruczoły potowe, zatykając je. Przez to ograniczają wydzielanie potu, ale nie eliminują go całkowicie. Mimo wszystko plamy na ubraniach nie pojawiają się tak szybko i będziesz czuć się pewnie nawet w podróży czy stresującej sytuacji. Natomiast dezodorant nie wpływa w żaden sposób na pracę gruczołów potowych, jedynie maskuje nieprzyjemny zapach. Można po niego się wtedy, kiedy naturalne pocenie się jest naprawdę minimalne.

Przeczytaj również:  Szybkie i skuteczne czyszczenie - szampony do samochodu

Pocenie się za kierownicą. Podsumowanie

Jeśli pocenie się za kierownicą nie ma podłoża psychicznego ani nie jest spowodowane przypadłością medyczną, można sobie z nim poradzić, stosując wymienione przez nas sposoby. Używanie akcesoriów samochodowych oraz dbanie o higienę to najlepsze, co można zrobić, by czuć się pewnie po zakończeniu podróży.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
kawa w samochodzie

Kawa w samochodzie – napój oraz odświeżacz powietrza

Next Post
jak urządzić garaż

Jak urządzić garaż? Poznaj sprawdzone sposoby!

Related Posts