Jak urządzić warsztat samochodowy

Warsztat samochodowy- jak urządzić? Jak rozplanować przestrzeń? Wszystko co niezbędne do warsztatu samochodowego!
Jak urządzić warsztat samochodowy

Otwarcie własnego warsztatu samochodowego z pewnością jest dla wielu mechaników swoistym spełnieniem marzeń. Niemniej jednak same formalności związane z jego otwarciem to nie wszystko, gdyż warsztat trzeba również odpowiednio urządzić. Jak to zrobić?

Jak urządzić warsztat samochodowy?- rozplanowanie przestrzeni

Pierwszym i najważniejszym elementem, który należy dokładnie rozplanować w swoim warsztacie samochodowym jest oczywiście przestrzeń. Niezbędne jest bowiem zorganizowanie wystarczającej ilości miejsca na wszystkie niezbędne do pracy narzędzia i sprzęty. To znacznie zorganizuje całą prace i sprawi, ze będzie ona łatwiejsza. W tym celu koniecznie musi znaleźć się miejsce na wyposażenie. Najważniejsze, by wszystkie narzędzia zlokalizowane były po jednej stronie przy ścianie, przy której zamontowane zostały różnorodne półki, regały, a także ewentualne haki pod sufitem. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie zapanować nad porządkiem w warsztacie samochodowym, jeśli każdy przedmiot zawsze będzie odkładany na swoje miejsce. Co więcej, narzędzia zawsze będą tam leżeć gotowe do pracy. Jeśli czujemy, że nie posiadamy wystarczająco przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie by domontować dodatkowe- metalowe lub drewniane półki- na których można wszystko dokładnie posegregować. Na mniejsze elementy jak np. śrubki i wkręty warto wyposażyć się w specjalne pudelka i skrzynki najlepiej oznaczone etykietą danych śrubek czy wkrętów. Dzięki temu, w momencie kiedy będą one potrzebne, z łatwością je zlokalizujemy nie tracąc przy tym czasu. Kolejnym krokiem, oprócz przestrzeni do przechowywania, jest oczywiście zaplanowanie strefy pracy. Musi ona charakteryzować się dużą ilością wolnego miejsca. Na środku najlepiej rozmieścić kanał, na który będą mogły wjeżdżać pojazdy. Nie można również zapomnieć o blatach roboczych, koniecznie z bliskim dostępem do gniazdka elektrycznego, co umożliwi wygodne podłączenie elektronarzędzi. Niezwykle ważne jest również oświetlenie, dzięki któremu możliwe będzie niezwykle precyzyjne i dokładne zaplanowanie prac. Warto jednak pamiętać, by jak najwięcej przestrzeni zostawić na samochód, a także wokół niego co umożliwi swobodne wykonywanie napraw. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń, dobrze również wygospodarować miejsce na niewielkie biuro, w którym będzie można dopełnić wszystkich formalności z klientem i np. spisać protokoły czy wykonać rozliczenia i wystawić faktury.

Przeczytaj również:  Jaka dotacja na warsztat samochodowy?

Jak urządzić warsztat samochodowy?- niezbędne narzędzia

Skoro już wiadomo jak zaplanować przestrzeń na przechowywanie, a także przestrzeń na prace, nie można zapomnieć o tak istotnej kwestii, jaką jest samo wyposażenie warsztatu samochodowego. Tego typu placówki powinny oferować możliwie jak najbardziej kompleksowe usługi. W związku z tym, potrzebne będą zarówno narzędzia podstawowe, ale także i te bardziej zaawansowane. Do podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego oczywiście zaliczamy:

 • kilkanaście par kombinerek
 • młotki
 • niezbędny zestaw kluczy o różnych rozmiarach
 • śrubokręty- najlepiej sprawdzą się te z wymiennymi nakładkami
 • klucze teleskopowe
 • klucze nasadowe
 • klucze płaskie
 • klucze imbusowe

Dzięki podstawowym narzędziom będzie o wiele łatwiej wykonać zakres niezbędnych prac, nawet w miejscach trudno dostępnych pod maską samochodu. Co więcej niezbędne są również narzędzia do prac o wiele bardziej zaawansowanych. Przyda się więc:

 • maszyna do wyważania kół
 • komputery diagnostyczne
 • wkrętarki
 • wiertarki
 • maszyna do ściągania opon z felg

Nie sposób również zapomnieć o tym, by posiadać co najmniej kilka wielofunkcyjnych latarek. Najlepiej sprawdzą się te, które oferują technologie LED, gdyż emituje ona znacznie więcej światła niż tradycyjne latarki. W kwestii dodatkowego wyposażenia nie można pominąć również rękawiczek ochronnych, dedykowanych właśnie do prac przy samochodzie, które odporne będą na różnorodne rozdarcia i przetarcia, a także świetnie ochronią dłonie przez uszkodzeniami i zabrudzeniami.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jak zostać kierowcą Tira?

Jak zostać kierowcą Tira?

Next Post
Jaki motocykl do szybkiej jazdy?

Jaki motocykl do szybkiej jazdy?

Related Posts