Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Wszystko co musi wiedzieć przyszły przedsiębiorca! Jak określić właściwe PKD dla specjalizacji warsztatu samochodowego? Jakie formalności trzeba będzie załatwić? Najważniejsze informacje!
Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Otwarcie własnego warsztatu samochodowego jest dla większości mechaników swoistym spełnieniem marzeń. Niemniej jednak otwarcie warsztatu samochodowego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Tak więc jak otworzyć warsztat samochodowy?

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z motoelektryk.com.pl

Jak otworzyć warsztat samochodowy?- wymagania wstępne

Nie da się ukryć, że osoba pragnąca otworzyć swój pierwszy, własny warsztat samochodowy, musi liczyć się z ogromem spraw formalnych i wymagań, jakie będą przed nią postawione. Działalność gospodarcza, która będzie prowadzona głównie w zakresie naprawy i konserwacji pojazdów na szczęście nie wymaga specjalnych uprawnień czy nawet i licencji. Tak więc jakie są wymagania wstępne, których spełnienie jest swoistym pozwoleniem na otwarcie własnego warsztatu samochodowego? Otóż w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że obowiązkowe jest profesjonalne wyposażenie, które jednocześnie będzie spełniało normy europejskich standardów. Wówczas niezbędne będą również odpowiednie środki finansowe. Warsztat musi zostać wyposażony między innymi w:

  • podnośniki samochodowe
  • urządzenia do geometrii
  • mierniki
  • komputery diagnostyczne

Okazuje się, że dodatkowo w warsztacie nie może również zabraknąć podstawowych narzędzi, dzięki którym mechanicy będą mogli wykonywać podstawowe czynności. Lista zakupów z pewnością jest niezwykle długa, jest jest ona ściśle związana z tym czy przedsiębiorca decyduje się na otwarcie zakładu mechanicznego, ukierunkowanego jedyni na konkretne naprawy, czy zamierza oferować w nim kompleksowe usługi.

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Jeśli dany przedsiębiorca podjął już decyzję odnośnie założenia własnego warsztatu samochodowego, można mu pogratulować, gdyż od tego momentu, wszystko powinno wydawać się o wiele łatwiejsze. Wspomniane już zostało, że warsztat samochodowy nie wymaga specjalistycznych licencji czy także pozwoleń, jednak nie ominie przyszłych przedsiębiorców załatwienie kilku kwestii formalnych. Otóż na samym początku, prowadzenie własnego warsztatu samochodowego należy zarejestrować w CEIDG lub w momencie, kiedy wybrana została inna forma prowadzenia działalności, niż jednoosobowa działalność gospodarcza, jak np. spółka cywilna, wówczas prowadzenie warsztatu należy zarejestrować w KRS. Warto również pamiętać, że osoba która rozpoczyna swoją działalność gospodarczą i zamierza w jej ramach dokonywać sprzedaży towarów lub usług, to również jest ona objęta opodatkowaniem VAT. W związku z tym najpóźniej w dniu, który poprzedza rozpoczęcie wspomnianej już sprzedaży towarów i usług, musi złożyć odpowiedni wniosek VAT-R. Jest to druk, który niezbędny jest do zarejestrowania przedsiębiorcy jako czynnego podatnika lub podatnika zwolnionego od opodatkowania od towarów i usług. Warto również pamiętać, że poprawnie wypełniony formularz, przedsiębiorca musi dostarczyć do Urzędu Skarbowego, który jest właściwy dla miejsca prowadzenia samej działalności gospodarczej.

Przeczytaj również:  Jaka dotacja na warsztat samochodowy?

Jak otworzyć warsztat samochodowy?- określenie właściwego PKD

PKD i jego określenie, jest jedną z ostatnich czynności, jaką musi zając się przedsiębiorca podczas rejestracji własnego warsztatu samochodowego. Warto w tym celu wiedzieć, że podstawowy numer i oznaczenie PKD dla wszystkich warsztatów samochodowych w naszym kraju to: 45.20.Z. Warto pamiętać jednak, że jeśli dany warsztat samochodowy, planuje również prowadzenie usług związanych ze sprzedażą części, oryginalnych lub zamiennych, a także różnorodnych akcesoriów do pojazdów, wówczas właściwym PKD będzie 45.32.Z. Z kolei jeśli w swoim warsztacie przedsiębiorca nie ograniczy się jedynie do prac związanych z naprawą i konserwacją pojazdów, ale również będzie zajmował się naprawą motocykli, wówczas PKD właściwe do określenia jest następujące: 45.40.Z.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jaki samochód na pierwszy?

Jaki samochód na pierwszy?

Next Post
Jaki samochód do 20 tysięcy?

Jaki samochód do 20 tysięcy?

Related Posts