Plusy i minusy miejsca w garażu podziemnym

Plusy i minusy miejsca w garażu podziemnym

Posiadanie miejsca w garażu podziemnym jest sporą wygodą dla kierowców, którzy auta mogą bezpiecznie parkować na dedykowanych im miejscach, bez konieczności poszukiwania wolnego miejsca przed budynkiem. Warto przy tym pamiętać o kilku kwestiach, które dobrze jest mieć na uwadze kupując mieszkanie wraz z miejscem postojowym.

Sprawdź: odbiór techniczny mieszkania w Krakowie

Garaż podziemny a auta na LPG

W przypadku garaży w budynkach wielorodzinnych lub w centrach handlowych często spotkać można się z zakazem parkowania w nich aut z instalacją LPG. Wynika to z potencjalnego zagrożenia zapłonem, a nawet wybuchem. Warto przy tym pamiętać, że stosownego przepisu, regulującego tę kwestię, nie znajdziemy w kodeksie drogowym, a więc za parkowanie samochodu z LPG w garażu podziemnym nie grożą kary z kodeksu wykroczeń. W teorii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jeżeli garaż wyposażony jest w odpowiedni rodzaj wentylacji, posiadacze samochodów z instalacją LPG nie powinni mieć problemów z zaparkowaniem w nim auta. W praktyce jednak stosowne znaki umieszczane są przy wjazdach do garaży niezależnie od rodzaju stosowanej w nich wentylacji. Wynika to po części z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.6.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z którym: „właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych: umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych”.

Wymiary miejsca postojowego w garażu podziemnym

Decydując się na zakup miejsca, dobrze jest zwrócić uwagę na jego wymiary, zwłaszcza jeżeli miejsce nabywamy razem z mieszkaniem na rynku wtórnym. Obecnie miejsce postojowe musi mieć minimum 5 m długości oraz 2,5 m szerokości, ale jeszcze w 2018 roku minimalna szerokość wynosiła 2,3 metra. Warto jest sprawdzić, czy parkowanie auta będzie komfortowe, gdzie znajdują się słupy (odległość pomiędzy między bokiem samochodu a ścianą lub słupem powinna wynosić zgodnie z obowiązującymi przepisami co najmniej 0,5 metra).

Przeczytaj również:  Czy po narkozie dentystycznej można prowadzić samochód - wszystko, co musisz wiedzieć!

W przypadku kupna miejsca od dewelopera pamiętać należy o tym aby podczas odbioru mieszkania sprawdzić też przynależności, w tym właśnie miejsce postojowe, zwracając uwagę między innymi na ewentualne zacieki na ścianach oraz na kondycję wjazdu do garażu. Jeśli lokal wraz z miejscem postojowym nabywamy na rynku wtórnym, odbiór mieszkania odbywa się już po zapłaceniu ceny na rzecz sprzedającego, ale zarówno mieszkanie, jak i garaż należy wcześniej bardzo dokładnie sprawdzić, oceniając między innymi ich stan techniczny.

Przeczytaj również: Odbiory mieszkań Wrocław

O czym warto pamiętać parkując w garażu podziemnym

Dobrze jest mieć na uwadze, że w przypadku stłuczek w garażu kodeks drogowy często nie obowiązuje. W praktyce spisanie danych przez policję będzie przydatne na potrzeby uzyskania odszkodowania z OC.

Czasem zdarza się też, że dochodzi do bezprawnego zajęcia miejsca postojowego – tu problem należy rozwiązać w ramach wspólnoty, na przykład poprzez montaż zamykanych słupków parkingowych.

Jeżeli posiadamy auto elektryczne, ważne będzie sprawdzenie, czy w garażu możliwe będzie jego ładowanie.

Pamiętać też należy o tym, że przechowywanie w garażu rzeczy łatwopalnych lub takich, które utrudniają akcję gaśniczą lub ewakuację podczas pożaru jest zabronione – stosowny zakaz zazwyczaj znajdziemy w regulaminie wspólnoty bądź spółdzielni. Zazwyczaj w garażu zabronione jest też ładowanie akumulatorów, hulajnóg oraz rowerów elektrycznych, podobnie jak prowadzenie napraw pojazdów oraz ich mycie.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Nokian Wetproof: dlaczego warto je wybrać do jazdy w sezonie letnim?

Nokian Wetproof: dlaczego warto je wybrać do jazdy w sezonie letnim?

Next Post
Najlepsze buty dla kierowcy. Jakie obuwie zakładać do prowadzenia samochodu?

Najlepsze buty dla kierowcy. Jakie obuwie zakładać do prowadzenia samochodu?

Related Posts

W jaki sposób działa dopłata do odszkodowania?

W dzisiejszych czasach, gdzie zawiłości prawne i finansowe splatają się na każdym kroku, kluczowe staje się zrozumienie, jak można skutecznie dochodzić swoich praw, zwłaszcza w kontekście otrzymywania należnych świadczeń. Dopłata do odszkodowań to mechanizm, który może znacząco wpłynąć na sytuację finansową osób, które doznały krzywdy. Jest to forma rekompensaty, która uzupełnia standardowe odszkodowanie, często nieadekwatne do poniesionych strat.
Krzysztof
Czytaj Dalej