Jak sprawdzić przewidywaną wysokość OC?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, o którą musi zadbać każdy właściciel samochodu, motoru, ciężarówki. OC komunikacyjne jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, które umożliwia pokrycie szkody powstałej w wypadku lub podczas kolizji drogowej. Od czego zależy wysokość ubezpieczenia? Przeczytaj!

Polisa OC służy zabezpieczeniu dwóch stron, zarówno osoby, która doprowadziła do zdarzenia na drodze, jak i poszkodowanego. Koszty usunięcia szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia sprawcy, zatem druga strona może być pewna, że jej roszczenia zostaną spełnione. Trzeba pamiętać, że brak aktualnej polisy OC wiąże się z konsekwencjami finansowymi – kary są dotkliwe i znacznie przekraczają wysokość wykupionego ubezpieczenia. Przed zakupem OC warto przeanalizować oferty kilku towarzystw, ponieważ mogą się one znacznie różnić. Dlaczego?

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC?

Nie każdy kierowca zapłaci taką samą kwotę wykupując polisę OC, co więcej, poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kierowcom OC o różnej wysokości. Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z narzędzia, jaki jest kalkulator OC, a także przyjrzeć się propozycjom różnych ubezpieczycieli. Co dokładnie wpływa na wysokość składki? Przede wszystkim jest to wiek właściciela pojazdu oraz okres posiadania prawa jazdy. Znaczenie ma również historia ubezpieczeniowa kierowcy potwierdzająca bezszkodową jazdę.

Oznacza to, iż osoba starsza, z większym doświadczeniem i potwierdzoną bezwypadkową historią otrzyma propozycję niższej składki niż młody, początkujący kierowca. To jednak nie wszystkie elementy, które wpływają na wysokość polisy OC. Pod uwagę brane są również inne czynniki określające stopień ryzyka drogowego jak status rodzinny czy miejsce zamieszkania. Nie bez znaczenia są także dane ubezpieczanego pojazdu – wiek, przebieg, pojemność silnika itd. 

Dlaczego warto porównywać ubezpieczenia?

Wiesz już, że na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele różnych elementów. Poszukiwanie najatrakcyjniejszej oferty warto rozpocząć od własnych wyliczeń przy użyciu kalkulatora, który dostępny jest na beesafe.pl. Ceny u ubezpieczycieli mogą się zmieniać nawet kilkukrotnie w ciągu roku, dlatego dobrze jest analizować je przy każdorocznym zakupie polisy. Różnice pomiędzy ofertami w poszczególnych towarzystwach mogą być znaczące. 

Przeczytaj również:  Breloki do kluczy dla fanów motoryzacji

Sposobem na zaoszczędzenie będzie też opłacenie składki w całości. Pamiętaj, że rozłożenie jej na raty oznacza zazwyczaj kilkaset złotych więcej do zapłaty. Na uprzywilejowanej pozycji są kierowcy, którzy mogą pochwalić się ostrożną i bezszkodową jazdą. Za bardziej bezpiecznych uchodzą też osoby, które założyły rodzinę. Dla przykładu warto wskazać dane z 2021 roku – oferta dla pozostających w związkach małżeńskich była o 300 zł niższa niż ta dla panien i kawalerów. 

Jak skorzystać z kalkulatora OC?

Kalkulator OC to narzędzie bardzo proste w użyciu. Wystarczy podać najważniejsze dane osobowe i dotyczące pojazdu, aby uzyskać wykaz ofert różnych ubezpieczycieli. Im więcej szczegółów podasz, tym rzetelniejszą informację uzyskasz. Pamiętaj, że wysokość polisy zależy od wieku, miejsca zamieszkania oraz stanu cywilnego, dlatego nie unikaj wpisania tych danych. Podaj także wymagane wiadomości na temat pojazdu.

Ważne, aby zaznaczyć, czy samochód będą prowadzić również inni kierowcy i podać także ich dane. Wpisanie wszystkich wymaganych danych do kalkulatora da ci gwarancję, że wycena będzie precyzyjna i nie ulegnie zmianie w momencie finalizowania umowy. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy z jakichś względów nie podasz żądanych informacji lub wpiszesz fikcyjne dane. Takie działanie skutkuje pozyskaniem wyceny obarczonej klauzulą zastrzegającą możliwość zmiany wysokości stawki podczas zakupu ubezpieczenia.

Kalkulator OC jest przydatnym narzędziem, dzięki któremu oszczędzasz czas. Możesz porównać oferty na rynku ubezpieczeń bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze, z miejsca, w którym obecnie się znajdujesz. To spora wygoda i ułatwienie. W razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z wybranym towarzystwem i doprecyzować warunki polisy.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wideorejestrator samochodowy

Dlaczego warto mieć wideorejestrator w samochodzie? W czym może nam pomóc?

Next Post
picie alkoholu w samochodzie

Picie alkoholu w samochodzie – czy to legalne?

Related Posts