Picie alkoholu w samochodzie – czy to legalne?

picie alkoholu w samochodzie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można pić alkohol w samochodzie. Oczywiście, że kierowca nigdy nie powinien prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu. Nawet samo odpalenie silnika będzie potraktowane przez policję jako jazdę pod wpływem alkoholu, co skończy się odebraniem prawa jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy jesteśmy wyłącznie pasażerami? Czy możemy wtedy spożywać piwo, wino, czy na przykład daiquiri (o tym alkoholu więcej przeczytasz w tym miejscu: https://mojedrinki.pl/daiquiri)?

Czy picie alkoholu w samochodzie może doprowadzić do tragedii?

Niestety, ale różne pomysły przychodzą ludziom do głowy. W mediach praktycznie każdego dnia przekazywane są informacje, że doszło do jakiegoś wypadku i zatrzymania wielu pijanych kierowców. Najgorzej jest w święta, kiedy niektórzy wracają na drugi dzień, na tak zwanym kacu, myśląc że są trzeźwi.

Jest jedna zasada, którą warto się kierować, niezależnie od tego, czy pijemy dobre wino Chardonnay (więcej o chardonnay przeczytasz tu: https://naszewino.pl/chardonnay), zwykłe piwo czy mocną wódkę. Piłeś? Nie jedź!

Zasada ta dotyczy nie tylko tego samego dnia, ale także kolejnego, ponieważ bardzo często, rano czujemy się źle, co świadczy o tym, że mamy w sobie jeszcze alkohol. Warto więc sprawdzić swój stan trzeźwości alkomatem jednorazowym lub przenośnym albo stacjonarnym na przykład na policji. Dopiero mając pewność, można wsiąść do samochodu, ponieważ w przeciwnym razie możemy nie tylko stracić prawo jazdy, ale także doprowadzić do wypadku.

Alkohol pod każdą postacią jest zdradliwy i wszelkie popularne metody na szybką trzeźwość niewiele pomagają. Promile we krwi nie znikają tak szybko, jak może nam się to wydawać, dlatego należy mieć stuprocentową pewność, że czujemy się dobrze i na pewno nie jesteśmy pod wpływem.

Przeczytaj również:  Plusy i minusy miejsca w garażu podziemnym

Czy spożywanie alkoholu w aucie jest legalne?

Niektórzy myślą, że nie wolno podczas jazdy spożywać alkoholu. Oczywiście zawsze dotyczy to kierowcy, ale co w przypadku pasażerów, którzy nie będą prowadzić samochodu?

Zapisy dotyczące wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zakazują spożywania podczas przebywania w samochodzie. Dlatego też picie alkoholu w samochodzie przez pasażerów jest całkowicie legalne, niezależnie od tego, czy samochód znajduje się w ruchu czy auto jest zaparkowane. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do tego, aby spać w samochodzie po spożyciu.

Kiedy można pić w samochodzie, a kiedy nie?

Nie ma żadnych zakazów dotyczących spożywania alkoholu w samochodzie, więc pasażerowie mogą już podczas wyjazdu na wakacje spożywać piwo, wino Chardonnay czy jakieś drinki. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie podawać alkoholu kierowcy ponieważ może się to skończyć bardzo poważną tragedię.

Kiedy nie można pić w aucie? Warto tutaj przytoczyć sytuację dotyczącą momentu, gdy znajdujemy się samochodem pośrodku miasta w strefie publicznej, a pasażerowie pod wpływem alkoholu wkraczają w strefę publiczną i nieodpowiednio się zachowują. Mowa tu na przykład o zwymiotowaniu, załatwianiu spraw fizjologicznych albo po prostu spożywaniu alkoholu w centrum miasta po wyjściu z auta.

W takiej sytuacji policjanci mogą nałożyć karę grzywny do 1500 zł lub skierować wniosek do sądu o ukaranie wraz z dokumentacją, że picie alkoholu w jadącym samochodzie wywołało zgorszenie. Sąd może nałożyć wtedy grzywnę do 5000 zł, a nawet uzupełnić 30-dniowym aresztem. Dlatego też imprezowanie w centrum miasta w samochodzie może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami.

Czy można pić alkohol w samochodzie z włączonym silnikiem?

Tak naprawdę każdy może pić w zaparkowanym samochodzie nawet osoba, która siedzi na fotelu kierowcy. Trzeba tutaj jednak uważać na jeden bardzo ważny warunek, który dotyczy tego, że silnik w pojeździe nie może być włączony, a nawet kluczyki nie powinny być przekręcone w pozycję zapłonu.

Przeczytaj również:  Jak działa ubezpieczenie Mini Casco?

Jeżeli więc będziemy spożywać piwo czy wino za kierownicą i odpalimy auto, aby włączyć na przykład radio to w razie kontroli drogowej, policja może uznać osobę siedzącą na miejscu kierowcy, jako kierowcę, za co grożą bardzo surowe kary. Jeżeli będziemy mieć od 0,2 do 0,5 promila, to będzie to wykroczenie, za które otrzymamy 10 punktów karnych, grzywnę do 5000 zł i zakaz prowadzenia auta do trzech lat. Natomiast jeżeli będziemy mieć powyżej 0,5 promila, to sytuacja ta traktowana jest jako przestępstwo, za które mamy zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata, grzywnę od 5000 zł w górę i grozi nam kara więzienia.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Jak sprawdzić przewidywaną wysokość OC?

Next Post

Jak wybrać opony zimowe – co należy brać pod uwagę?

Related Posts