Jak wybrać opony zimowe – co należy brać pod uwagę?

Dobór odpowiednich opon zimowych nie należy do rzeczy prostych. Pod uwagę wziąć należy wiele różnych czynników. Sklepy oferują różne rodzaje opon, co sprawia, że wybór staje się jeszcze cięższy. Najważniejszym kryterium jest wybrać ogumienie pasujące do pojazdu, a także indywidualnie dopasować je do kierowcy. Czym się kierować? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon zimowych?

Prawidłowo dobrana opona musi być dopasowana do modelu pojazdu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Podany jest on w uniwersalnej, standaryzowanej formie. Zadanie ułatwia fakt, że wielu producentów samochodów podaje rodzaje opon, które pasują do ich pojazdów. Informację taką znaleźć można w instrukcji obsługi.

Innym kryterium są indeksy nośności i prędkości. Pierwszy z nich określa maksymalne obciążenie, z jakim może pracować opona. W przypadku opon zimowych zezwala się na opuszczenie indeksu prędkości o jeden indeks. Ma to znaczenie w kontekście dopasowania do warunków. Rozmiar i indeksy to podstawowe kryteria, które należy uwzględnić. Teraz można przejść do bardziej indywidualnych czynników.

Opony zimowe należy dostosować do stylu prowadzenia pojazdu. Kierowcy, którzy cenią sobie szybką i zwrotną jazdę nawet w warunkach zimowych powinni zainwestować w opony najwyższej klasy. Zapewnią one maksymalne bezpieczeństwo. Opony klasy średniej sprawdzą się lepiej w przypadku kierowców o bardziej spokojnej jeździe.

Czym kierować się przy wyborze opon zimowych?

Nie bez znaczenia jest także rodzaj pojazdu. W samochodach o dużej mocy silnika powinno stosować się opony premium. W przypadku pojazdów o średniej mocy zdecydowaniej wystarczą opony klasy średniej. W przypadku spokojnej jazdy powinny one wystarczyć do zapewnienia bezpieczeństwa. Autom o niskiej mocy polecane są opony klasy ekonomicznej.

Dobrze dobrane opony dostosowane są do warunków jazdy. Gdy samochód używany jest na długich trasach, a także na nieutwardzonych szosach to najlepszym wyborem będą opony klasy premium. Średniej klasy opony przeznaczone będą z kolei dla aut, które jedynie czasem używane są do dłuższych podróży, lecz na ogół poruszają się lokalnie.

Przeczytaj również:  Przyczepa kempingowa – Twoje mobilne królestwo wakacyjne

Nie bez znaczenia jest także przebieg. Duże kilometraże wymagać będą opon klasy premium. Zapewniają one dużą odporność na zużycie. W przypadku jazdy po mieście i minimalnego użycia auta wystarczą opony klasy ekonomicznej. W przypadku łączenia długich tras z lokalną jazdą najlepsze okażą się opony średniej klasy. Szeroki wybór opon zimowych znaleźć można pod linkiem https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
picie alkoholu w samochodzie

Picie alkoholu w samochodzie – czy to legalne?

Next Post

Jak wybrać preparat do regeneracji silnika?

Related Posts