Pierwsza wyprawa motocyklowa w sezonie – jak przygotować się do jazdy?

Na zewnątrz panują coraz lepsze warunki pogodowe. Temperatura rośnie, a coraz dłuższe dni sprzyjają pierwszym wyjazdom motocyklowym. Do takiej jazdy należy przygotować się w szczególny sposób, uwzględniając przy tym stan techniczny pojazdu oraz własne wyposażenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając się na pierwszą wyprawę motocyklową w sezonie?

Zacznijmy od tego, że rozpoczęcie sezonu motocyklowego nie ma stałej daty. Zależy od pogody i indywidualnych preferencji każdego motocyklisty. Jedni lubią jeździć w chłodniejsze dni, ubierając się w cieplejszą odzież (np. kombinezon Shima i bieliznę termoaktywną), inni z kolei wolą poczekać i cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na drogi w marcu, czy w kwietniu – konieczne jest prawidłowe przygotowanie!

Dlaczego pierwsza jazda po przerwie wymaga dodatkowej uwagi?

Pogoda na początku wiosny, a nawet w połowie tej pory roku, bywa kapryśna. Możesz na swojej drodze napotkać bardzo chłodny i silny wiatr albo przelotne opady zimnego deszczu. Często zdarzają się mgły, gołoledź i nagłe spadki temperatury. Sprawia to, że bardzo dużą uwagę trzeba przyłożyć do odpowiedniego stroju.

Poza tym groźne jest także rozkojarzenie i brak pełnej koncentracji motocyklisty. Podczas pierwszych przejazdów nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do charakterystyki poruszania się jednośladem. Ciężko jest „wyczuć” maszynę po pierwszych, przejechanych kilometrach. Nie zawsze pewny jest też stan techniczny motocykla, który stał w garażu. Nawet dobrze zabezpieczony pojazd może zaśniedzieć lub złapać wilgoci, a łańcuch po poprzednim sezonie może nadawać się do wymiany.

To wszystko sprawia, że pierwsze jazdy w sezonie mogą być mało komfortowe dla nawet doświadczonego motocyklisty.

Przygotuj się do jazdy – na co zwrócić uwagę?

Istotną rolę w ochronie Twojego zdrowia i życia odgrywa przede wszystkim kask – i to niezależnie od pory roku. Dobrze dobrany kask może ochronić głowę przed wstrząsami i siłą uderzenia, która jest groźna nawet przy niepozornym upadku. Warto sprawdzić, czy użytkowany dotychczas kask nie posiada uszkodzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Jeżeli tak jest, zainwestuj w nowy model renomowanej marki. Kask HJC czy Airoh zwiększy Twoje bezpieczeństwo i poprawi komfort jazdy.

Przeczytaj również:  Mandatowy armagedon i kamera samochodowa. Dlaczego warto ją mieć?

Druga kwestia to odpowiedni ubiór. Ten bezwzględnie trzeba dostosować do panującej pogody. Na pewno przyda się jakościowa bielizna termoaktywna, ciepłe rękawice (z palcami), kurtka z podpinką i warstwą przeciwwiatrową oraz spodnie (lub kombinezon), a także pełne, dość grube buty. Wszystko musi zabezpieczać przed wiatrem i niską temperaturą, ale jednocześnie – nie może ograniczać Twoich ruchów. Uwzględniaj tylko odzież certyfikowaną, z wbudowanymi protektorami wysokiej jakości. Pamiętaj, że po sezonie trzeba dokładnie sprawdzić stary strój. Może się okazać, że jest on zniszczony albo jego rozmiar nie jest już dla Ciebie odpowiedni.

Po kasku i ubiorze przyszedł czas na motocykl. Przygotowanie maszyny jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Sprawdź, czy elektronika funkcjonuje w sposób prawidłowy. Skontroluj oświetlenie, system uruchamiania i kompletny osprzęt. Zbadaj ciśnienie i stan ogumienia – być może konieczne będzie dopompowanie opon lub ich wymiana. Bezwzględnie sprawdź też pracę hamulców, układu zawieszenia, stan amortyzatorów czy naciągnięcie łańcucha. Jeżeli nie udało się tego zrobić przed sezonem, wymień olej i wyczyść wszystkie filtry. Możesz udać się też do zaufanego mechanika, który wykona wszystkie te czynności za Ciebie.

Wyjeżdżasz na drogę? Pamiętaj o tych zasadach

Jeżeli udało Ci się przygotować do drogi, pamiętaj, aby jechać szczególnie rozważnie. Droga (przede wszystkim wczesnym rankiem czy wieczorem) może być śliska i wilgotna. To zmniejsza przyczepność i może doprowadzić do upadku. Nie przyspieszaj gwałtownie i ograniczaj ryzyko nagłego hamowania.

W zakręty wchodź ostrożnie i z wyczuciem. Przerwa w poruszaniu się motocyklem wpływa też początkowo na koordynację ruchową, więc najpierw pojeździj trochę po okolicy swojego miejsca zamieszkania, a dopiero później wyrusz w dalszą drogę. Zwróć uwagę na swój komfort termiczny, a jeżeli warunki okażą się zbyt trudne albo niebezpieczne – koniecznie zawróć.

Przeczytaj również:  Wypadki drogowe — przyczyny i skutki

Pierwsze wyjazdy w sezonie mają zwykle charakter zapoznawczy. Nie warto dać się ponieść fantazji. Ostrożne podejście do warunków atmosferycznych i drogowych w połączeniu z rozsądkiem i prawidłowym przygotowaniem do jazdy to klucz do bezpiecznego poruszania się na starcie sezonu motocyklowego. 

Tekst promocyjny

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Czym czyścić plastiki w samochodzie - domowe sposoby

Czym czyścić plastiki w samochodzie – domowe sposoby

Related Posts