Czy jazda na oleju rzepakowym może się opłacać?

Czy jazda na oleju rzepakowym może się opłacać?

Stosowanie do napędu silników oleju rzepakowego jest atrakcyjne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Wydobycie oleju surowego i późniejszą rafinację można realizować niższym kosztem w poszczególnych gminach, wsiach, a nawet gospodarstwach rolnych.

Co powinieneś wiedzieć na temat oleju rzepakowego?

Najprostsza metoda ekstrakcji oleju rzepakowego metodą tłoczenia na zimno pozwala uzyskać właściwości fizykochemiczne inne niż oleju napędowego. Dlatego olej rzepakowy pozyskiwany na cele paliwowe powinien być dokładnie przefiltrowany i oczyszczony z zanieczyszczeń, zwłaszcza fosforu, związków jodu, wody, popiołu i tym podobnych.

Jaką ilość paliwa można uzyskać?

Z biodieslem, czyli płynnym paliwem silnikowym na bazie oleju rzepakowego, jest inny problem. Uprawa tej rośliny wymaga najlepszych gleb, a wydajność rzepaku jako źródła paliwa nie jest duża. Z jednego hektara upraw uzyskuje się tylko tonę paliwa.

Jak wygląda uprawa rzepaku?

Uprawa rzepaku i innych nasion oleistych (soja, słonecznik) dostarcza olej, który przekształcany jest w estry metylowe kwasów tłuszczowych, który jest doskonałym dodatkiem energetycznym do silników Diesla. Najodważniejsi kierowcy starają się pracować z ciągnikami rolniczymi, używając tylko oleju rzepakowego. Jednak taka praktyka nie może być zalecana z obawy przed układem wtryskowym, powierzchnią cylindra i zaworami silnika. Widząc wzrost  cen ropy naftowej i paliw płynnych na światowym rynku, pojawiła się koncepcja wykorzystania oleju rzepakowego jako tzw. biodiesla.

Uprawa rzepaku — prace przygotowawcze w terenie rozpoczynamy od wyboru lokalizacji. Oczywiście musi to być  zdeterminowane naszym płodozmianem, w którym zachowujemy odpowiednie odstępy między nasionami rzepaku, ale w praktyce może być inaczej. Ze względu na to, że rzepak jest wysiewany zbyt często, Kiła kapustna stanowi duży problem. I chociaż istnieją odmiany odporne na choroby, nic nie zastąpi dobrego płodozmianu. Wśród przedplonów należy również unikać  grochu, ponieważ sprzyja twardej zgniliźnie, a rzepak najlepiej siać  po zbiorze jęczmienia ozimego. Również dobre stanowisko jest po pszenżycie, życie i pszenicy ozimej.

Przeczytaj również:  Jak wybrać preparat do regeneracji silnika?

Gdy już wiesz, gdzie  będzie rosła roślina rzepaku, czas ją wyhodować, co w tym przypadku wymaga bardzo dużej ostrożności. Najpierw należy usunąć ściernisko z przedplonu, co zapobiegnie transpiracji gleby i resztek pożniwnych. Ściernisko wyhodowane w ten sposób wkrótce będzie zielone w obecności chwastów i samosiewów, ale poradzimy sobie z tym, wysiewając nasiona. Powinna być  głęboka (2530 cm), a po skończeniu glebę należy  jak najszybciej wyrównać, aby zapobiec wysychaniu grudek. W prostej metodzie uprawy również głębokość powinna być taka sama, ponieważ głębokie spulchnienie gleby ułatwi budowę dobrych korzeni.

Czy opłaca się jeździć na oleju rzepakowym wobec prawa?

Jazda na  paliwie zwolnionym z podatku jest przestępstwem kryminalnym. Jednak jest ryzyko wykrycia przez policję tego czynu, co prawda małe, ale jest. Podczas gdy tankowanie czystym olejem spożywczym wymaga  poważnych modyfikacji samochodu, stosowanie tak zwanych estrów metylowych oleju rzepakowego jest również ryzykowne dla silnika, ale znacznie prostsze.  

Możesz kupić to paliwo (drogie) na stacjach benzynowych lub zrobić własne (tanie, ale nielegalne). Dostępne są odpowiednie środki, np. poprzez portale aukcyjne.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Seks w samochodzie - konsekwencje

Seks w samochodzie – konsekwencje

Next Post
Pamiętaj o regularnej konserwacji swojego auta

Pamiętaj o regularnej konserwacji swojego auta

Related Posts