Ubezpieczenie OC – co grozi w przypadku braku polisy?

Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę.

Co więcej, brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W 2022 roku obowiązują następujące kwoty: 1200 zł (za brak OC do 3 dni), 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni) czy 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Warto pamiętać, że brak polisy może zostać stwierdzony nie tylko przez policjanta podczas kontroli drogowej. Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczeń samochodów trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, którego pracownicy – podczas rutynowej kontroli systemu – mogą odkryć, że nie posiadasz ubezpieczenie OC i ukarać Cię za to. Warto więc zadbać o ciągłość ubezpieczenia, również w sytuacji, gdy poruszasz się swoim samochodem rzadko albo wcale.

Brak OC a nieużywany samochód

Co w sytuacji, gdy posiadasz samochód, ale go nie używasz? W takim przypadku również masz obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że nawet nieużywany pojazd może wyrządzić szkodę, np. staczając się z oblodzonego podjazdu.

Jedynym sposobem na niepłacenie OC jest wyrejestrowanie samochodu. Niestety, okazuje się to możliwe tylko w kilku przypadkach:

  • kiedy chcesz wywieźć pojazd z Polski w celu jego sprzedaży;
  • kiedy chcesz zezłomować pojazd;
  • kiedy doszło do trwałej utraty pojazdu, np. w wyniku spalenia;
  • kiedy doszło do kradzieży samochodu;
  • kiedy zarejestrujesz samochód jako pojazd historyczny.

Warto pamiętać, że w naszym kraju nie ma możliwości tymczasowego wyrejestrowania samochodu, dlatego jego czasowe wycofanie z ruchu i niepłacenie ubezpieczenia OC jest możliwe tylko w powyższych przypadkach.

Przeczytaj również:  Kawa w samochodzie - napój oraz odświeżacz powietrza

Jak sprawdzić, kiedy wygasa ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz zadbać o ciągłość OC, ale nie pamiętasz daty ubezpieczenia samochodu i nie możesz znaleźć dokumentów, nie martw się. Masz kilka możliwości, by sprawdzić, kiedy wygasa Twoja polisa. Polecamy przede wszystkim:

  • wejść na stronę internetową www.ufg.pl, gdzie w części „Sprawdź OC dla pojazdu” znajdziesz informacje o ważności i długości obowiązkowego ubezpieczenia, a nawet autocasco;
  • wejść na stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl i podać kilka danych (w tym numer rejestracyjny czy VIN samochodu), by zweryfikować długość polisy – swojej lub sprawcy zdarzenia drogowego;
  • zainstalować aplikacje „Kup Auto” i „Na Wypadek” od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które dają wiele możliwości – nie tylko pozwolą Ci sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC, ale również zapewnią wsparcie podczas zdarzenia drogowego albo kupna samochodu.

O co można rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży). Dowiedz się więcej na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/autocasco/.

Pamiętaj – im więcej ubezpieczeń wykupisz, tym lepiej ochronisz siebie, swoich bliskich oraz… własny portfel. Czasami warto zapłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych rocznie więcej za polisę niż w przyszłości ponosić bardzo wysokie koszty naprawy czy leczenia.

Sprawdź: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Skrzypiące drzwi w samochodzie – jak temu zaradzić?

Next Post
filmy o samochodach

Top 5 filmów akcji o samochodach

Related Posts

Jak zoptymalizować pracę pompy hydraulicznej w Ursusie C-360?

Pompa hydrauliczna jest niezwykle istotnym elementem w traktorze Ursus C-360, odpowiadającym za napędzanie różnych mechanizmów. Jej sprawność i wydajność mają bezpośredni wpływ na efektywność pracy maszyny. Dlatego warto zastanowić się, jak zoptymalizować działanie tej pompy. W tym artykule przedstawimy trzy istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby pompa hydrauliczna Ursus C-360 działała jak najlepiej.
Krzysztof
Czytaj Dalej