Włoskie motocykle – najlepsze marki!

Włoskie motocykle są jednymi z najpopularniejszych jednośladów na świecie. Niezmiennie od dekad wzbudzają one mnóstwo emocji i dostarczają niezapomnianych wrażeń podczas jazdy. Zachwycają unikalnym designem będącym efektem wytężonej pracy wybitnych projektantów oraz znakomitymi osiągami. Sporo włoskich marek motocyklowych zapisało się w historii motoryzacji – oto niektóre z nich.

Historia włoskich motocykli

Włochy słyną ze swojej motocyklowej kultury już od samego początku motocyklizmu. Pierwsze włoskie motocykle zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku, a od tamtej pory włoskie marki były zawsze obecne wśród najlepszych na świecie.

W latach 50. i 60. włoskie motocykle stały się synonimem szybkości i stylu. Marki takie jak Ducati, Moto Guzzi i MV Agusta wypuściły modele, które do dzisiaj uchodzą za ikony motocyklowego designu.

W latach 70. i 80. włoskie motocykle zaczęły przyciągać również uwagę sportową. Ducati wypuściło modele 750SS i 900SS, które zdobyły wiele zwycięstw na torach wyścigowych, a także stały się kultowymi motocyklami.

Marki włoskich motocykli

Motocykle Ducati

Ducati to włoska firma specjalizująca się w produkcji motocykli sportowych. Istnieje od 1926 r. Jej założycielami byli: Bruno Cavalieri Ducati, Adriano Ducati i Marcello Ducati. Motocykle sygnowane tą marką wyposażone są w silniki z rozrządem desmodromicznym – ich charakterystyczną cechą jest to, że za zamykanie zaworów odpowiada w nich dodatkowa krzywka, a nie sprężyna. Omawiane rozwiązanie zostało po raz pierwszy zastosowane w modelu o nazwie w modelu 125 Desmo z 1956 r. Ducati ma w swojej historii przełomowych dat. Jedną z nich jest rok 1993, kiedy to w Mediolanie pokazano model Ducati 916. Dla branży motoryzacyjnej stało się wówczas jasne, że właśnie rozpoczęła się druga era motocyklizmu.

Motocykle Aprilla

Sklep motocyklowy w Krakowie to przykład miejsca, gdzie w Polsce można zaopatrzyć się we włoskie motocykle. Wśród nich znajdują się motocykle Aprilla. To kolejna marla rodem ze słonecznej Italii, która doczekała się miana kultowej. Firma powstała w 1945 r. Początkowo zajmowała się produkcją rowerów, później słynęła głównie ze skuterów i z motocykli małych pojemności. Odkąd w latach 70-tych ubiegłego wieku wypuściła na rynek pierwszy motocykl z silnikiem o pojemności 250 cm3, odtąd zaczęła wzbogacać ofertę o motocykle z silnikami o coraz większej pojemności. W swoim portfolio ma prawdziwe legendy takie jak m.in. modele RS 250 czy RSV Mille.

Przeczytaj również:  Plusy i minusy miejsca w garażu podziemnym

Motocykle Moto Guzzi

Moto Guzzi to przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność od 1921 r. Jest jednym z najstarszych koncernów motocyklowych na świecie. Firmę założyli: Carlo Guzzi, Giorgio Parodi oraz Giovanni Ravelli. Od samego początku ma ona siedzibę w Mandello del Lario. Przez kilkadziesiąt lat Moto Guzzi było we Włoszech absolutnym liderem, jeśli chodzi o produkcję motocykli. Odnosiła również spektakularne sukcesy w wyścigach motocyklowych. W 1956 r. w jednośladach sygnowanych tą marką zaczęto stosować chłodzony powietrzem, wzdłużnie ustawiony dwucylindrowy silnik widlasty o kącie rozwarcia cylindrów 90 st. Od tamtej pory ta jednostka napędowa stała się wizytówką koncernu.

Motocykle Benelli

Benelli to jeszcze jeden przykład włoskiej marki motocyklowej, która może poszczycić się najdłuższymi w skali globalnej tradycjami. Przedsiębiorstwo, które obecnie oprócz motocykli produkuje również motorowery, zostało powołane do życia w 1911 r. przez Teresę Benelli. W ten sposób zainwestowała majątek, jaki odziedziczyła po zmarłym mężu. Firma zajmowała się najpierw serwisem samochodów i motocykli. Ogromną zmianę przyniósł rok 1949, gdy Benelli połączyło się z firmą Motobi. Lata 60-te minionego stulecia przyniosły upadek Benelli. Przedsiębiorstwo  zostało reaktywowane w 1995 r. przez Adriana Mortona.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Felgi jako element stylizacji samochodu

Next Post

Czy warto inwestować w sportowy filtr powietrza?

Related Posts