Posiadanie miejsca w garażu podziemnym jest sporą wygodą dla kierowców, którzy auta mogą bezpiecznie parkować na dedykowanych im miejscach, bez konieczności poszukiwania wolnego miejsca przed budynkiem. Warto przy tym pamiętać o kilku kwestiach, które dobrze jest mieć na uwadze kupując mieszkanie wraz z miejscem postojowym.
Sprawdź: odbiór techniczny mieszkania w Krakowie
Garaż podziemny a auta na LPG
W przypadku garaży w budynkach wielorodzinnych lub w centrach handlowych często spotkać można się z zakazem parkowania w nich aut z instalacją LPG. Wynika to z potencjalnego zagrożenia zapłonem, a nawet wybuchem. Warto przy tym pamiętać, że stosownego przepisu, regulującego tę kwestię, nie znajdziemy w kodeksie drogowym, a więc za parkowanie samochodu z LPG w garażu podziemnym nie grożą kary z kodeksu wykroczeń. W teorii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jeżeli garaż wyposażony jest w odpowiedni rodzaj wentylacji, posiadacze samochodów z instalacją LPG nie powinni mieć problemów z zaparkowaniem w nim auta. W praktyce jednak stosowne znaki umieszczane są przy wjazdach do garaży niezależnie od rodzaju stosowanej w nich wentylacji. Wynika to po części z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.6.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z którym: „właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych: umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych”.
Wymiary miejsca postojowego w garażu podziemnym
Decydując się na zakup miejsca, dobrze jest zwrócić uwagę na jego wymiary, zwłaszcza jeżeli miejsce nabywamy razem z mieszkaniem na rynku wtórnym. Obecnie miejsce postojowe musi mieć minimum 5 m długości oraz 2,5 m szerokości, ale jeszcze w 2018 roku minimalna szerokość wynosiła 2,3 metra. Warto jest sprawdzić, czy parkowanie auta będzie komfortowe, gdzie znajdują się słupy (odległość pomiędzy między bokiem samochodu a ścianą lub słupem powinna wynosić zgodnie z obowiązującymi przepisami co najmniej 0,5 metra).
W przypadku kupna miejsca od dewelopera pamiętać należy o tym aby podczas odbioru mieszkania sprawdzić też przynależności, w tym właśnie miejsce postojowe, zwracając uwagę między innymi na ewentualne zacieki na ścianach oraz na kondycję wjazdu do garażu. Jeśli lokal wraz z miejscem postojowym nabywamy na rynku wtórnym, odbiór mieszkania odbywa się już po zapłaceniu ceny na rzecz sprzedającego, ale zarówno mieszkanie, jak i garaż należy wcześniej bardzo dokładnie sprawdzić, oceniając między innymi ich stan techniczny.
Przeczytaj również: Odbiory mieszkań Wrocław
O czym warto pamiętać parkując w garażu podziemnym
Dobrze jest mieć na uwadze, że w przypadku stłuczek w garażu kodeks drogowy często nie obowiązuje. W praktyce spisanie danych przez policję będzie przydatne na potrzeby uzyskania odszkodowania z OC.
Czasem zdarza się też, że dochodzi do bezprawnego zajęcia miejsca postojowego – tu problem należy rozwiązać w ramach wspólnoty, na przykład poprzez montaż zamykanych słupków parkingowych.
Jeżeli posiadamy auto elektryczne, ważne będzie sprawdzenie, czy w garażu możliwe będzie jego ładowanie.
Pamiętać też należy o tym, że przechowywanie w garażu rzeczy łatwopalnych lub takich, które utrudniają akcję gaśniczą lub ewakuację podczas pożaru jest zabronione – stosowny zakaz zazwyczaj znajdziemy w regulaminie wspólnoty bądź spółdzielni. Zazwyczaj w garażu zabronione jest też ładowanie akumulatorów, hulajnóg oraz rowerów elektrycznych, podobnie jak prowadzenie napraw pojazdów oraz ich mycie.