Zwolnienie lekarskie a jazda służbowym autem

Zwolnienie lekarskie a jazda służbowym autem

Służbowe auto to udogodnienie dla wielu pracowników z różnych branż. Co w przypadku, kiedy spotka cię choroba? Dowiedz się, czy możesz wówczas korzystać z tego rodzaju transportu.

Być może należysz do grona szczęśliwców, którzy mają do dyspozycji najnowszy model auta służbowego i zastanawiasz się, czy możesz nim jeździć w razie choroby. To pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ często brakuje osobnych regulacji na linii pracownik–pracodawca. Kolejną kwestią jest samo przebywanie na L4, które niesie ze sobą odpowiednie obowiązki i prawa. Poniżej odpowiemy na najbardziej nurtujące cię pytania.

Służbowe auto – regulacje dotyczące korzystania

Każda rzecz powierzona pracownikowi tj. telefon, laptop, czy właśnie samochód powinna mieć wewnętrzne regulacje, co do ich wykorzystania. Kodeks pracy dość ogólnie podchodzi do tego tematu. Można znaleźć w nim informację, że pracownik może korzystać m.in. ze służbowego auta podczas trwania stosunku pracy. Niewiele to niestety wyjaśnia. Każdy pracodawca powinien zadbać o pojawienie się wewnętrznego regulaminu firmy, który przedstawia zakres wykorzystania pojazdów służbowych, szczególnie na L4.

Zwolnienie lekarskie – definicja

Samo wykorzystanie samochodu służbowego na L4 to nie wszystko. Należy się przyjrzeć temu, co się kryje pod pojęciem zwolnienia lekarskiego – to, czy możesz używać auta to jedno, a to, co wolno ci na L4 to drugie. Zaświadczenie wystawiane przez lekarza określa czasową niezdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych. Obecnie nie ma go w wersji papierowej, występuje tylko jako zwolnienie lekarskie online. Na czas jego trwania musisz dołożyć wszelkich starań, aby wyzdrowieć i jak najszybciej wrócić na swoje stanowisko. Wykonywanie czynności, które opóźniają ten proces, mogą zostać uznane za naruszenie. 

Prawa i obowiązki pracownika na L4

Każde zwolnienie lekarskie będzie inne. Stoją za tym kody, które sugerują, co ci wolno oraz co możesz zrobić, aby szybko wyzdrowieć. Lekarz może na nim zapisać swoje własne zalecenia np. krótkie spacery. Warto znać ich oznaczenia:

  • zalecenie nr 1 – zwane często L4 leżącym, chory musi koniecznie pozostać w domu (w miejscu zamieszkania lub pod innym adresem, który wskaże podczas wystawiania zwolnienia);
  • zalecenie nr 2 – nieco mniej rygorystyczne, jednak tutaj także należy przestrzegać konkretnej zasady, że chory może wyjść z domu w bardzo ważnych sytuacjach tj. wizyta u lekarza czy szybkie zakupy w sklepie spożywczym.
Przeczytaj również:  Wypadki drogowe — przyczyny i skutki

Inne informacje zawarte na L4

Bez względu na to, czy byłeś osobiście u lekarza, czy korzystałeś z platformy internetowej, twój szef nie tylko widzi zalecenia, co do twojego zwolnienia lekarskiego, ale także kod choroby. Oczywiście zwykle są to ogólne informacje. Wyjątkiem jest ciąża, którą sugeruje pojawienie się danej litery na L4. Na podstawie oznaczeń obliczane jest twoje wynagrodzenie:

  • A – choroba, która pojawiła się po czasie przerwy (mniejszej niż 60 dni), taka sama jak przed przerwą;
  • B – dysfunkcje przypadające na okres ciąży;
  • C – nadużycie alkoholu;
  • D – gruźlica;
  • E – choroba, której okres wylęgania się trwa dłużej niż 14 dni.

Czy podczas L4 można jeździć samochodem służbowym?

Podczas zwolnienia lekarskiego nie ustaje stosunek pracy. Jazda autem jest więc dozwolona. Wyjątkiem jest fakt, kiedy pracodawca określi wewnętrzne zasady firmy w odpowiednim regulaminie. Często jest to np. informacja, że chory musi zwrócić auto, jeśli zwolnienie przekracza 40 dni. Inną kwestią jest, w jakim celu chcesz się tym autem przemieszczać? Krótka jazda do pobliskiej apteki, czy lekarza nie powinna budzić wątpliwości. Są jednak czynności, których na L4 robić nie wolno. Należą do nich:

  • wyjazd na wakacje;
  • organizowanie i uczestnictwo w przyjęciach (grille);
  • remonty;
  • prace w ogrodzie;
  • inna praca zarobkowa.

Jeśli chcesz więc wykorzystać służbowe auto do wyjazdu do Włoch na L4, jest to zdecydowanie zły pomysł. Zostanie uznany za rażące naruszenie i przysporzy ci wielu problemów. 

Korzystanie ze służbowego samochodu powinno zostać ustalone w specjalnym regulaminie wewnętrznym firmy. Po stronie pracodawcy jest jego utworzenie. Samo wykorzystanie pojazdu podczas L4 jest jednak jak najbardziej możliwe.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zabrać do jedzenia na długą podróż samolotem? Oto kilka wskazówek

Co zabrać do jedzenia na długą podróż samolotem? Oto kilka wskazówek

Next Post
Ustawa o hulajnogach

Ustawa o hulajnogach

Related Posts

Przyczepa kempingowa – Twoje mobilne królestwo wakacyjne

Planowanie wakacji to zawsze emocjonujący czas. Zastanawiasz się, jak spędzić te wolne dni w sposób niezapomniany i pełen przygód? Jeśli szukasz wyjątkowego doświadczenia, warto rozważyć zakup przyczepy kempingowej lub jej wynajem. Ten mobilny dom na kółkach oferuje nie tylko wygodę podróży, ale również nieograniczone możliwości odkrywania nowych miejsc i czerpania radości z życia na świeżym powietrzu. W tym artykule przedstawimy Ci przekonujące argumenty, dlaczego warto kupić przyczepę kempingową i wyjechać na wakacje w niezwykły sposób.
Avatar
Czytaj Dalej