W tym artykule omówimy naprawę usterki częstej w silnikach turbodoładowanych, czyli takich, które wyposażone są w turbosprężarkę. Usterką tą jest awaria intercoolera. Zanim jednak do tego przejdziemy, opiszemy zasadę działania tej części i objawy jej awarii.
Działanie intercoolera
Intercooler, czy też chłodnica międzystopniowa to element wyposażenia samochodów z silnikami spalinowymi z doładowaniem. Zadaniem intercoolera jest chłodzenie powietrza sprężonego przez turbosprężarkę, zanim trafi ono do silnika.
Powietrze w sprężarce rozgrzewa się na dwa sposoby. Po pierwsze rozgrzewa się w wyniku samego sprężania. Po drugie sprężarka napędzana jest przez rozgrzane gazy wylotowe z silnika, które ją nagrzewają, w związku z czym nagrzewają się też gazy w niej sprężane.
Rozgrzane powietrze ma mniejszą gęstość, co zmniejsza efekt doładowania. Ochładzając powietrze, zwiększa się jego gęstość, a co za tym idzie, zwiększa się masa ładunku dostarczanego do komory spalania. Dzięki temu możliwe jest spalanie większej ilości paliwa i uzyskanie większej mocy. Co więcej, chłodne powietrze jest łatwiej sprężyć, przez co silnik ma lepszą sprawność.
Objawy awarii intercoolera
Intercooler jest na tyle kluczowym elementem samochodu, że jego awaria jest bardzo łatwo wyczuwalna. Objawów może być kilka i mogą różnić się one w zależności od rodzaju awarii. Najczęściej jest to wyraźny spadek mocy, wyższe spalanie paliwa i dziwny dym wydobywający się z rury wydechowej, który pojawia się najczęściej podczas przyśpieszania i na podjazdach.
Objawy te pojawiają się, ponieważ w związku z awarią intercoolera do silnika dostaje się powietrze cieplejsze niż przy prawidłowej pracy, przez co zaburzona zostaje równowaga mieszanki paliwa i powietrza. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie dokonać naprawy.
Naprawa
Naprawy intercoolera możesz oczywiście podjąć się samodzielnie. Szczególnie że częstym powodem awarii jest rozłączona rura, przez którą przepływa sprężone powietrze. W takiej sytuacji wystarczy wymienić ją na nową. W przypadku innych awarii polecamy jednak udać się do mechanika, czy warsztatu specjalizującego się w naprawie chłodnic. Zanim jednak zdecydujesz się na naprawę, sprawdź, ile kosztuje nowy intercooler i czy wymiana na nowy nie okaże się bardziej opłacalna.