Bariery olsztyńskie – czym są i dlaczego warto je montować?

Bariery olsztyńskie montowane są na drogach w celu oddzielenia ruchu samochodowego od pieszego. Bezpieczeństwo pieszych jest bardzo ważne, dlatego odpowiednie bariery są niezbędne. Co warto o nich wiedzieć?
Bariery olsztyńskie – czym są i dlaczego warto je montować?

Bariery olszyńskie wykorzystuje się najczęściej przy drogach krajowych i miejskich. Wyznaczają one granicę, która oddziela ruch pojazdów od ruchu pieszego. Najczęściej spotykane są przy jezdniach oraz chodnikach przy krawędzi pobocza, na wysepkach przystankowych oraz przy torowiskach tramwajowych. 

Bariery drogowe U-12a

Bariery olsztyńskie są jednym z rodzajów barier drogowych U-12a. Ten typ barier stosowany jest po to, aby wyeliminować przypadki wjazdu niepożądanych pojazdów na tereny odseparowane. Chodzi tu głównie o chodniki, ścieżki rowerowe, place, tereny zielone i parkingi. Jest to bardzo dobry sposób na ukierunkowanie ruchu pojazdów z jednoczesny zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Piesi chronieni barierami mogą czuć się bezpiecznie, poruszając się wzdłuż dróg szybkiego ruchu.

Bariery pełnią też funkcję ostrzegawczą oraz informacyjną. Widać je z dużej odległości, więc dzięki nim kierowcy mogą odpowiednio dostosować prędkość poruszania się pojazdu i zachować środki ostrożności. Bariery znacząco zmniejszają liczbę wypadków na drogach. Najczęściej bariery tego rodzaju mają estetyczny wygląd i nie psują wrażeń wizualnych. Szczególnie ważne jest, to gdy znajdują się w pobliżu terenów zielonych, gdzie estetyka jest bardzo ważną kwestią. 

Jeżeli rozważasz zakup barier, to powinieneś zastanowić się nad typem olsztyńskim ze względu na jego elegancki wygląd. Warto również wybrać produkt od sprawdzonego sprzedawcy. Firma Tioman zapewnia wysokiej jakości bariery w kilku rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

Jak wyglądają bariery olsztyńskie?

Swoją nazwę bariery olsztyńskie zawdzięczają charakterystycznemu wyglądowi przęsła, które ma kształt litery „O”. Przypominają klasyczną barierę z poprzeczką, jednak efekt wizualny jest tutaj trochę inny, można powiedzieć, że bardziej elegancki. Walory wizualne są bardzo ważne w nowoczesnych miastach, dlatego ten rodzaj przegród jest bardzo popularny. 

Bariery typu olsztyńskiego to bardzo przemyślana konstrukcja, która dobrze sprawdza się w warunkach miejskich. Szczególnie dobrze prezentują się w centrach miast, gdzie nie kontrastują z zabudową. Te estetyczne zapory są dodatkowo dosyć tanie, co także wpływa na ich wysoką sprzedaż. 

Przeczytaj również:  Filtracja oleju zamiast pełnej wymiany

Bariery olsztyńskie – bezpieczeństwo

Ruch drogowy bez zastosowania barier ochronnych byłby bardzo niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Wyraźnie oddzielenie drogi od chodnika znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa, szczególnie kiedy kolor barier znacząco kontrastuje z resztą otoczenia. Dlatego też dużą popularnością cieszą się barierki w kolorze żółtym lub czerwono-białym. 

Barierki typu olsztyńskiego montowane są wszędzie tam, gdzie sytuacja wymaga zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Stalowa bariera pomiędzy jezdnią a chodnikiem dobrze oddziela obie te strefy i chociaż nie zatrzyma rozpędzonego samochodu, to sprawi, że kierowca będzie dużo bardziej uważny podczas jazdy. 

Z czego wykonane są bariery olsztyńskie?

Najczęściej produkuje się je z wytrzymałej stali, która jest dodatkowo ocynkowana. Materiał musi być odporny na korozję, ponieważ bariery są ciągle wystawione na działanie warunków pogodowych. Gdyby wykonanie było zbyt niskiej jakości, to bariera mogłaby ulec rdzewieniu, co znacznie obniżyłoby jej walory estetyczne. 

Niskiej jakości bariera olsztyńska mogłaby dodatkowo nie wzbudzać bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Jej funkcje ostrzegawcze i informacyjne by znacząco spadły. Normy dopuszczają chropowatość konstrukcji, jeżeli ta nie psuje funkcjonalności bariery. Podobnie wygląda sytuacja z występowaniem nadlewów, czyli zgrubień cynku o wysokości do 5 milimetrów, które powstały w miejscach ściekania.

Bariery olsztyńskie to jeden z najelegantszych rodzajów przegród dostępnych na rynku. Ich wysoka wartość estetyczna sprawia, że doskonale wpiszą się w każdą przestrzeń o charakterze miejskim.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Ile kosztuje nowy samochód prosto z salonu?

Ile kosztuje nowy samochód prosto z salonu?

Next Post
Nokian Wetproof: dlaczego warto je wybrać do jazdy w sezonie letnim?

Nokian Wetproof: dlaczego warto je wybrać do jazdy w sezonie letnim?

Related Posts

Jak zoptymalizować pracę pompy hydraulicznej w Ursusie C-360?

Pompa hydrauliczna jest niezwykle istotnym elementem w traktorze Ursus C-360, odpowiadającym za napędzanie różnych mechanizmów. Jej sprawność i wydajność mają bezpośredni wpływ na efektywność pracy maszyny. Dlatego warto zastanowić się, jak zoptymalizować działanie tej pompy. W tym artykule przedstawimy trzy istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby pompa hydrauliczna Ursus C-360 działała jak najlepiej.
Krzysztof
Czytaj Dalej