Samochody ekologiczne w firmie. Czy warto inwestować?

Samochody ekologiczne w firmie. Czy warto inwestować?

Zaostrzające się normy emisji dwutlenku węgla, rosnące ceny aut z silnikami spalinowymi i znikanie z rynku ekonomicznych diesli. Żyjemy w momencie kiedy trzeba rozważyć ekologiczne rozwiązania w logistyce. Nieco wymuszoną ale jak może się okazać korzystną.

Czym jest samochód ekologiczny?

Pojęcie to można rozumieć bardzo szeroko. Pierwsza myśl zwykle biegnie w kierunku aut elektrycznych które wydają się dominować rynek samochodów bezemisyjnych. Mamy też samochody wodorowe będące osobnym odłamem “elektryków”, które do generowania prądu wykorzystują ogniwa zasilane wodorem. Do tego grona możemy jednak zaliczyć także auta o napędzie hybrydowym o znacznie zmniejszonej emisji spalin.

Skuteczne ekologiczne rozwiązania w logistyce.

Jeśli chodzi o firmową flotę trzeba wziąć pod uwagę kilka wymogów odnośnie aut do niej należących. Muszą mieć względnie duży zasięg na jednym ładowaniu bądź tankowaniu, wiąże się z tym również dostępność do szeroko pojętego paliwa i czas jego uzupełniania. 

Z powodu wyżej wymienionych wymogów śmiało można odłożyć auta wodorowe jako pieśń przyszłości o ile w ogóle staną się one bardziej popularne i przystępne dla użytkowników. Jak na razie na terenie Polski powstała jedna stacja tankowania wodorem. Więc pomimo że samochody tego typu mają czas tankowania taki jak standardowe spalinowe odpowiedniki i spory zasięg na jednym tankowaniu, to w zasadzie nie da się ich w naszym kraju użytkować. Brak dostępności paliwa to jedno, jego wysoka cena co przekłada się na koszty eksploatacji podobne do silników spalinowych.

Jeśli więc myślisz o ekologicznej i przyjaznej pod względem użytkowania i finansów firmowej flocie pozostaje tylko jej szeroko pojęta elektryfikacja (w tym miejscu z kolei znajdziesz odpowiedź na pytanie ile zaoszczędzę kupując na firmę: https://magazynmojafirma.pl/ile-zaoszczedze-kupujac-na-firme). Który wariant ekologicznych rozwiązań będzie dla Ciebie lepszy? Auta elektryczne czy jednak takie o napędzie hybrydowym?

Przeczytaj również:  Pierwsza wyprawa motocyklowa w sezonie – jak przygotować się do jazdy?

Samochody hybrydowe.

To rozwiązanie sprawdzone już przez wiele firm. Nie stanowi wyzwania logistycznego dla twojego przedsiębiorstwa. Trzeba wyodrębnić w tej kategorii dwa rodzaje hybryd.

Pierwszym jest klasyczny napęd hybrydowy gdzie główną rolę odgrywa nadal silnik spalinowy. Akumulatory są ładowane w trakcie jazdy i jedynie wspomagają jednostkę spalinową w momencie kiedy jest nieefektywna. Takie rozwiązania to przede wszystkim ograniczenie kosztów paliwa dla twojej firmy, zwłaszcza jeśli auta mają dużo czasu spędzać w miejskich korkach.

Drugim typem są hybrydy plug-in. W tym wypadku masz też możliwość naładowania swoich flotowych samochodów energia z sieci elektrycznej i użytkowanie ich na krótkich dystansach jako pełnoprawne auta elektryczne bez użycia kropli paliwa. Warto zaznaczyć że coraz częściej mówi się o powstaniu stref czystego transportu gdzie bez opłat będą mogły się poruszać tylko pojazdy spełniające normy. Hybrydy plug-in mogą się poruszać bez użycia jednostki spalinowej i w takim trybie pracy są traktowane jako auto elektryczne.

Hybrydy niezależnie od typu są jednak traktowane pod względem wszelkich opłat tak jak samochody o tradycyjnym napędzie. Jest to ich największą wadą w stosunku do w pełni elektrycznych odpowiedników.

Samochody elektryczne.

Rozwiązanie które wydaje się być najmocniej wiązane z przyszłością transportu. W 100 % elektryczny napęd często daje możliwość przejechania ponad 400 km na jednym ładowaniu. Problemu nie stanowi też dostępność stacji a czas ładowania w przypadku szybkich ładowarek może wynosić zaledwie kilkadziesiąt minut co jest przydatne jeśli musimy uzupełnić akumulatory w trakcie długiej drogi jednocześnie robiąc sobie krótką przerwę na kawę i rozprostowanie nóg. 

Ważne z punktu widzenia przedsiębiorstwa są jednak przede wszystkim koszta, a te kształtują się atrakcyjnie już na etapie zakupu floty. “Elektryki” są bowiem zwolnione z akcyzy co sprawia że już w momencie zakupu mamy niższą cenę w salonie. Dodatkowo przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dopłaty do zakupów aut elektrycznych. Na tym jednak korzyści finansowe się nie kończą. Wyższa bowiem jest też stopa amortyzacji co pozwala odliczyć większą kwotę od twojego przychodu.

Przeczytaj również:  Picie alkoholu w samochodzie - czy to legalne?

Dodatkowym, niezbyt może oczywistym przywilejem jaki dotyczy samochodów elektrycznych jest możliwość poruszania się buspasem. Wydaje się to mało istotne ale pomyśl ile czasu w ciągu dnia pracy da się zaoszczędzić sprawnie omijając miejskie korki.

Czy warto inwestować w ekologiczną flotę?

O tym czy warto inwestować w ekologiczne rozwiązania w logistyce twojej firmy musisz zdecydować Ty sam. Niemniej sprawa jest warta rozważenia, zwłaszcza że cały świat idzie w tym kierunku a normy i przepisy coraz bardziej dają się we znaki tradycyjnym formom transportu. Nie ulega wątpliwości że w ciągu najbliższych lat obostrzenia dotyczące silników spalinowych a zwłaszcza diesli, tak często stanowiących podstawę samochodów służbowych w firmach, będą coraz bardziej restrykcyjne. Jasnym też jest że coraz więcej flot będzie złożonych z samochodów napędzanych elektrycznością a teraz jest czas kiedy twoja firma może być wśród pierwszych stawiających ten krok będąc już na starcie przed innymi.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jaki motocykl do 10 tysięcy złotych

Jaki motocykl do 10 tysięcy złotych

Next Post
Seks w samochodzie - konsekwencje

Seks w samochodzie – konsekwencje

Related Posts