Pamiętaj o regularnej konserwacji swojego auta

W sklepach znajdziemy dzisiaj bardzo duży wybór olejów silnikowych, w tym również tych półsyntetycznych. Czym charakteryzuje się olej 10w40 i kto powinien na niego postawić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Pamiętaj o regularnej konserwacji swojego auta

Dlaczego regularna wymiana oleju jest tak ważna?

Bieżąca naprawy oraz konserwacja poszczególnych elementów to samochodu to bardzo istotne kwestie, które wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo. Jedną z ważniejszych czynności o której powinien pamiętać każdy kierowca i właściciel samochodu, jest regularna wymiana oleju silnikowego. Dobrej jakości olej silnikowy powinien spełniać łącznie kilka cech. Olej odpowiedzialny jest przede wszystkim za smarowanie współpracujących ze sobą części pojazdu, ponadto odpowiedzialny jest za chłodzenie, co związane jest z jego funkcją odbierania ciepła z przeciążonych podzespołów. Olej pełni również rolę oczyszczającą silnik, a także uszczelnia wzajemnie poruszające się elementy. Nie można też zapominać o ważnej funkcji antykorozyjnej, którą spełnia dobrej jakości olej silnikowy. Ze względu na tak ważną rolę, jaką pełni w aucie olej silnikowy, jego wybór nie powinien być pozostawiony przypadkowi.

Charakterystyka olejów półsyntetycznych

Oleje silnikowe dzielimy zasadniczo na trzy główne grupy, co wynika z rodzaju substancji bazowej, którą w sobie zawierają. Bazą olejów mineralnych jest ropa naftowa. Charakteryzują się one najniższą jakością i są też najtańsze. Ich przeciwieństwem są oleje syntetyczne, których bazą, jak sama nazwa wskazuje, są związki chemiczne powstałe w laboratorium. Syntetyki są też olejami najdroższymi. Kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami są oleje półsyntetyczne, zwane też semisyntetycznymi. Znajdziemy w nich zarówno bazę mineralną (większą część, bo ok. 70%) , jak i syntetyczną. Jednym z typowych i jednocześnie najpopularniejszych w przemyśle samochodowym olejów półsyntetycznych jest olej 10w40, który zapewnia optymalną ochronę silnika. Pierwsza część jego oznaczenia: 10W to oznaczenie lepkości oleju w sezonie zimowym. Ciecze o takim oznaczeniu gęstnieją dopiero przy -25 stopniach Celsjusza, dlatego idealnie sprawdzają się w chłodniejszym klimacie. Drugie oznaczenie „40” nawiązuje do tzw. „letniej” klasy lepkościowej oleju i wskazuje, iż olej ten zachowuje swoje optymalne właściwości do temperatury 35 stopni Celsjusza. Oznaczenia klas lepkości zostały wprowadzone przez SAE Society of Automotive Engineers i pozwalają w szybki sposób odróżnić od siebie różne rodzaje olejów występujących na rynku.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto mieć wideorejestrator w samochodzie? W czym może nam pomóc?

Kiedy sprawdzi się olej 10w40?

Olej półsyntetyczny o parametrach 10w40 może być stosowany zarówno do silników benzynowych, jak i do silników wysokoprężnych. Wykorzystuje się go także w silnikach z instalacją gazową. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów oleju o wspomnianych parametrach, wielu renomowanych producentów. Należy pamiętać o tym, że dobry olej to taki, na który składają się komponenty wysokiej jakości, ale również taki, który został właściwie dobrany do konkretnego typu samochodu. Producenci samochodów określają, jakie klasy lepkości oraz jakości oleju sprawdzą się w konkretnych modelach, dlatego należy stosować się do ich zaleceń.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Czy jazda na oleju rzepakowym może się opłacać?

Czy jazda na oleju rzepakowym może się opłacać?

Next Post
Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Related Posts